Erste nově doporučuje akumulovat akcie Unipetrolu. Společnost prý čekají zlaté časy
|

Erste nově doporučuje akumulovat akcie Unipetrolu. Společnost prý čekají zlaté časy

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank na konci září zaktualizoval investiční doporučení na akcie Unipetrolu na "akumulovat" s cílovou cenou 384 Kč za akcii. Snížení slovního doporučení z "koupit" je důsledkem silného růstu ceny akcií, cílová cena byla ale zvýšena v očekávání silných zisků společnosti Unipetrol.

Unipetrol Akcie ČR Petrochemie Rafinérie Investiční doporučení Dividendy

Za poslední tři čtvrtletí Unipetrol vykázal dobré hospodářské výsledky, a to především díky téměř plnému využití kapacity včetně klíčové krakovací jednotky, která byla nedávno poškozena. Čísla za 2Q2017 byla zvláště silná (EBITDA 3,4 miliardy Kč po úpravě o pojistné plnění).

Společnost očekává, že ve druhém pololetí 2017 obdrží další pojistné plnění (v odhadované výši 2,8 miliardy Kč) za požár krakovací jednotky. Tím by se letošní pojistné nároky Unipetrolu vyšplhaly na 5,2 miliardy Kč. Nároky jsou zatím stále v procesu jednání s pojišťovnami, a tak se ještě může výše plnění změnit.

Erste v analýze zvýšila odhad zisků Unipetrolu díky vyšším maržím a zvýšenému odhadu pojistného plnění. Nyní očekává, že Unipetrol v průběhu let 2017-2019 přesáhne na úrovni zisku EBITDA 10 miliard Kč, k čemuž je ještě potřeba přičíst zmíněné pojistné plnění.

Unipetrol také plánuje spustit novou jednotku PE3 po roce 2018 a současně zachovat jednotku PE1, čímž navýší celkovou výrobní kapacitu. Původně firma zamýšlela nahradit PE1 jednotkou PE3, za současných marží by je ovšem měla ráda v provozu zároveň.

"Zvýšili jsme odhad výnosů Unipetrolu díky očekávanému zvýšení marží a lehce vyššímu pojistnému plnění, které ovlivnilo výhled na letošní celoroční výsledky. Unipetrol by mohl za aktuálních maržových předpokladů vytvářet kvartálně zisk EBITDA okolo 3 miliard Kč. Vylepšili jsme také pro investory podstatnou dividendovou položku, a to na základě očekávání 33% dividendového výnosu ze zisku (bez plateb od pojišťoven) za roky 2017-2019," uzavřel doporučení Tamás Pletser.

Zdroj: Erste Group Bank