Erste potvrzuje doporučení na akcie ČEZ: Rychlý růst zisku a investice do jádra daleko
|

Erste potvrzuje doporučení na akcie ČEZ: Rychlý růst zisku a investice do jádra daleko

Analytici z Erste Group potvrzují investiční doporučení na akcie ČEZ na úrovni "akumulovat" a zvyšují 12měsíční cílovou cenu z 504 na 632 Kč za akcii.

ČEZ Energetika Akcie ČR Investiční doporučení Analytici ČS Petr Bártek

Cílová cena byla zvýšena díky vysokým očekávaným cenám elektřiny ve střednědobém horizontu. Rostoucí ceny zemního plynu podporují růst cen emisních povolenek a s nimi také elektřiny. Vyšší cena zemního plynu znamená vyšší cenu povolenky potřebnou k přechodu výroby z uhelných (vyšší spotřeba povolenek) na plynové (nižší spotřeba) elektrárny.

Analytici z Erste Group proto očekávají rychlý růst ziskovosti ČEZ ze dna na úrovni 12,3 miliardy Kč v roce 2018 na 26,2 miliardy Kč v roce 2020. ČEZ bude těžit z růstu zajištěných cen elektřiny (+10 % a +24 % v letech 2019 a 2020) a z oživení produkce v jaderných i uhelných elektrárnách. Zisk EBITDA v regulovaném distribučním segmentu by měl v příštích pěti letech víceméně stabilně růst průměrným 3,2% tempem při 3,7% očekávaném průměrném růstu takzvané regulované báze aktiv.

Akcie ČEZ jsou v současnosti oceněny poměrně vysoko (P/E 25 pro rok 2018), ale valuace pro rok 2020 je s odhadovaným 12násobkem zisku (a EV/EBITDA na úrovni 6,5) a se zajištěnými cenami elektřiny stále 20 % pod aktuální úrovní na burze přiměřenou. Teoretické ocenění při použití aktuálních cen elektřiny na burze (okolo 55 EUR/MWh) by vycházelo na jednociferné P/E.

Rozhodnutí vlády o způsobu financování výstavby nových jaderných bloků je očekáváno do konce letošního roku. Stále ale bude zbývat deset let do vlastního zahájení výstavby, a je tedy ještě hodně času na případné změny. Projekt by měl mít státní podporu (jinak se do něj dodavatelé zrovna nepohrnou), stavba má začít v roce 2028.

Z důvodu možné potřeby snížit před zahájením výstavby zadlužení snižuje Erste odhad dividendového výplatního poměru po roce 2018 ze 100 % na 70 % očištěného čistého zisku. Nízká ziskovost v roce 2018 a snížený výplatní poměr v roce 2019 pak vedou k očekávanému hrubému dividendovému výnosu 4 % (dividenda 23 Kč na akcii). Dlouhodobě ale banka očekává dividendový výnos 6 % i při nižším výplatním poměru.

Zdroj: Erste Group Bank