Eufemismy ve financích aneb Ztráty nejsou legrace, jakkoli je nazvete
|

Eufemismy ve financích aneb Ztráty nejsou legrace, jakkoli je nazvete

Lidé, investory nevyjímaje, velice rádi mlží. A jindy ani nemlží, ale rovnou si lžou do kapsy nebo tají pravý stav věcí.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Psychologie

Mistry mlžení, eufemismů a lží jsou politici. V českém prostředí se před lety uchytilo slůvko nepravda, svět pamatuje bombardování vesnic označované jako pacifikace nebo popravy bez soudů vysvětlované jako eliminace nespolehlivých společenských prvků. Příkladů nejen politických eufemismů je nepřeberně. Eufemismy obecně jsou přitom nebezpečné, protože matou lidi, kteří neznají konkrétní souvislosti. Ze špatných věcí dokáží jemným nátěrem sémantické magie udělat dobré a naopak.

Politici lžou, aby vypadali lépe, lžou kvůli moci, strategii, penězům, doplňte si sami. Proč ale stejně tak mlží investoři? Přiznat ztrátu při debatě s jinými investory není snadné, ale ještě to celkem jde. Prozradit na sebe, že sázíte jako v kasinu a kašlete na všechna tisíckrát opakovaná pravidla a doporučení, je už o dost těžší. Nebojte se, nejste sami.

Podobné psychologicky a sociálně podmíněné lži nabývají řady podob. Pár ukázkových příkladů ze života:

  • "Analýze tohoto titulu jsem věnoval(a) hodně času." Proč nezkusit vsadit na akcii, o které před chvíli nadšeně mluvili na CNBC, no ne?! Ale říkat to veřejně, to přece nejde.
  • "Nemám čas se vzdělávat ve financích." Mám totiž spoustu jiné práce (nebo spíše zábavy).
  • "Můj dům je finanční investice." Na vlastnictví nemovitosti není nic špatného, ani když v ní bydlíte. O investici má ale smysl mluvit ve chvíli, kdy z dané věci něco kápne. A to u domu nebo bytu, který obýváte, tak úplně nehrozí.
  • "Ušetřil(a) jsem, protože jsem nakupoval(a) ve slevě." Koupit si něco, co nepotřebujete, není šetření, kterým byste se měli chlubit.
  • "Zasloužím si to." Rozlišit mezi tím, co chcete, a tím, co potřebujete, není vždy snadné. Je to ale nutné.
  • "Je to dlouhodobá investice." Přeložme si to: Akcie, kterou jste koupili poblíž cenového vrcholu, nepředvádí výkon, jaký byste si představovali. Tak čekáte (no alespoň to, lepší než zbrkle prodávat).

Eufemismy, slovní mlha a zapírání nosu mezi očima mohou celkem vážně poškodit vaše finanční zdraví. Ztráty pocítíte, ať si je nazvete a zdůvodníte jakkoli. Je lepší přiznat (si) chybu a snažit se ji napravit, ne se schovávat za verbální štíty, jakkoli sytými odstíny mohou zářit.

Zdroj: tonyisola.com