EUR/CZK a sazby: Postřehy z Londýna
|

EUR/CZK a sazby: Postřehy z Londýna

Česká koruna se pomalu sune pod 26 EUR/CZK a úrokové sazby zvolna rostou. Nabízím několik postřehů z více než desítky setkání s londýnskými tržními hráči na téma EUR/CZK a korunových sazeb. Jednalo se jak o "real money", tak pojišťovny nebo hedgeové fondy.

EUR/CZK Česká koruna Miroslav Plojhar Úrokové sazby Swapy FX Forex (FX) ČSKB analýzy a komentáře

Nepřekvapivě jsou Londýňané optimisty, pokud jde o hodnotu koruny a růst úrokových sazeb. Někteří již na trhu s EUR/CZK shrábli část zisku, jiní považují korunu a doprovodnou sázku na růst úrokových sazeb ("pay IRS") za stále nejpřesvědčivější obchod s nízkým rizikem.

Zástupci hedgeových fondů nepůsobili, že by se nechali "vycukat", i když se posilování koruny v posledních týdnech zastavilo. Šlape jim totiž druhá část sázky "pay IRS" a čekají, zda jim česká měna nabídne prostor pozice takzvaně "doládovat".

Maturující pokladniční poukázky (T-bills) v srpnu a září s kurzem koruny vůči euru příliš nezahýbaly, protože to byl převážně měnově neutrální carry trade, který "hrála" jiná parta než makro-fondy sázející na posílení koruny. Zmíněný carry trade probíhal následovně:

  • Euro-korunový swap na 6 měsíců, tedy ve swapu uložená eura za -0,35 % ročně, a načerpání korun za -1,50 % ročně.
  • Získané koruny uložené do pokladničních poukázek za -0,5 % ročně. Tím vzniká zisk 0,65 % ročně (-0,35 % + 1,50 % - 0,50 %) bez kurzového rizika.
  • Po maturitě pokladničních poukázek koruny vyměněny zpět za eura v rámci swapu.

Podstatné je, že v celém obchodu nedošlo k aktivitě na spotovém trhu.

"Bondaři" jsou frustrovaní, že si nemohou naložit větší pozici v českých vládních dluhopisech, zvláště když chtějí následovat doporučení alokace na jednotlivé cenné papíry v GBI-EM (index sledující státní dluhopisy na mladých trzích).

Zněly dotazy ze strany fondů, zda ČNB (ne)vadí, že se zvyšování úroků neprojevuje posilováním koruny. V mezičase se korunové měnové forwardy začaly zvyšovat.

Fragmentace korunových trhů a následné arbitrážní příležitosti nejsou jen o tom, zda má banka či investor přímý přístup do ČNB, o regulaci a linkách. Je to také o rozdělení pravomocí jednotlivých obchodních oddělení ("desků") ve finančních institucích. Desky menších hedgeových fondů mohou "hrát" vše, jiní však obchodují pouze dluhopisy, další zase jen deriváty. Neslyšel jsem o pozicích v českých státních dluhopisech proti těm německým, ale to bylo zkrátka proto, že v odděleních, se kterými jsem hovořil, se neobchodují hlavní trhy.