Euro, dolar, koruna: Aktuální FX výhled neslibuje žádnou divočinu
|

Euro, dolar, koruna: Aktuální FX výhled neslibuje žádnou divočinu

Naše predikce kurzu koruny vůči euru zůstává beze změny, stejně tak výhled pro měnový pár EUR/USD.

Forex (FX) Česká koruna EUR/CZK EUR/USD

Zahraniční poptávka představuje hlavní překážku pro posilování koruny. Zatímco domácí inflační příběh udržuje Českou národní banku ostražitou, slabost průmyslu, rostoucí napětí v obchodních vztazích EU a USA, méně než očekávaně uvolněná měnová politika ECB po zářijovém zasedání a změna vah v dluhopisovém benchmarku EM GBI v neprospěch českých bondů hovoří krátkodobě spíše pro slabší korunu v páru s eurem.

Politika ČNB se tak pravděpodobně v dohledné době měnit nebude, případně bude polevovat tlak na zahájení cyklu opětovného snižování sazeb. Tento faktor, stále solidní přebytek běžného účtu a politika ECB, která vede k honbě za výnosy, v našem výhledu limitují prostor pro oslabování koruny. Česká měna tak podle nás obnoví mírný trend posilování v horizontu jednoho roku, podporovaný lepším výhledem vývoje zahraniční poptávky.

V případě EUR/USD se domníváme, že krátkodobě až střednědobě bude mít dolar stále navrch. Dlouhodobější výhled je méně jasný. Fiskální deficity a deficity běžného účtu v USA musejí být stále financovány, což dlouhodobě dolaru škodí. Američtí politici tomu nemusejí zabránit, dokonce to mohou podporovat. Nadále se také objevují debaty v médiích i Kongresu o možném odklonu od politiky silného dolaru.