Evropa investorům zaslíbená aneb Proč se nebát otazníků vznášejících se nad starým kontinentem
|

Evropa investorům zaslíbená aneb Proč se nebát otazníků vznášejících se nad starým kontinentem

Evropě se raději obloukem vyhýbejte, radí investorům nejeden analytik. Valuace evropských akcií jsou sice ve srovnání s oceněním amerických titulů příznivější, problémem je ale řada politických a ekonomických rizik.

Evropské akcie Evropa Rizika Politika Evropská ekonomika

Otazníky visí nad budoucími vztahy Spojeného království s Evropskou unií, možností výhry Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách, stále nevyřešenou řeckou dluhovou krizí, přetrvávajícími problémy italských bank nebo pokračující migrační krizí. Svět ale naštěstí není černobílý.

Evropská ekonomika je celkově v dobré kondici. Růst HDP a inflace zrychluje. Nezaměstnanost sice zůstává na poměrně vysoké úrovni, dílčí ukazatele však naznačují postupné zlepšování situace na trhu práce. Příznivě se vyvíjí také spotřebitelská důvěra, banky se nebojí poskytovat úvěry a podniky reportují veskrze příznivá hospodářská čísla.

Ani dění na politické scéně navíc nemusí probíhat podle černých scénářů. Volby v Nizozemsku ukázaly, že i populismus lze porazit. Francie by to mohla brzy potvrdit. Z prezidentských voleb, které se v zemi galského kohouta budou konat 23. dubna a 7. května, by podle předvolebních průzkumů nakonec měl jako vítěz vyjít Emmanuel Macron. Šance na to, že ve druhém kole vyhraje Le Penová, se pohybují kolem jednoho procenta.

Důvod k oslavě zřejmě nebude mít po zářijových parlamentních volbách v Německu ani euroskeptická Alternativa pro Německo a špatným výsledkem nemusí skončit ani vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem, budou-li k němu přistupovat obě strany pragmaticky.

Pravděpodobný scénář průběhu francouzských prezidentských voleb

Evropská centrální banka podle Maria Draghiho necítí potřebu dále uvolňovat měnovou politiku, kvantitativní uvolňování a další podpůrná opatření ECB tak podle všeho konečně začínají nést ovoce. A z nejhoršího se díky navyšování kapitálu a očišťování bilancí pravděpodobně dostaly i komerční banky.

Valuační ukazatel P/E panevropského akciového indexu STOXX Europe 600 se aktuálně pohybuje kolem 15,5. Hodnota ukazatele pro americký benchmark S&P 500 je naproti tomu zhruba 18,3. Nepokusit se takovou příležitost využít by investory mohlo mrzet.

Ukazatel P/E pro indexy S&P 500 a STOXX Europe 600 | zdroj: Bloomberg

Zdroj: Algebris Investments