Evropské akcie se ve středu na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Většina sektorů uzavřela seanci se ztrátou, mezi menšinu ziskových odvětví patřily zdravotnictví, finanční služby a média. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné index ekonomické nálady v eurozóně.
Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne korigoval o 0,19 % na 513,67 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,07 % na 8 251,03 bodu, německý DAX uzavřel s mírnou ztrátou 0,05 % na 20 329,94 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,49 % a skončil na 7 452,42 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností TeamViewer (+8,52 %), Vallourec (+7,17 %) nebo Rheinmetall (+5,15 %). V minusu naopak seanci zakončily cenné papíry firem Vestas Wind Systems (-7,40 %) či Greggs (-7,27 %).
Akcie dánského farmaceutického giganta Novo Nordisk (+2,77 %) zpevnily poté, co UBS titulu zvýšila doporučení na "kupovat". UBS argumentuje, že nedávný výprodej akcií související s experimentálním novým lékem na obezitu CagriSema byl přehnaný.
Negativní sentiment na evropských burzách nastal poté, co Evropská komise zveřejnila předběžné údaje ukazující, že její indikátor ekonomického sentimentu v prosinci poklesl o 1,7 bodu v EU a o 1,9 bodu v eurozóně, přičemž obě hodnoty zůstaly pod dlouhodobými průměry. Zveřejněná data z Německa zase ukázala nečekaný pokles průmyslových zakázek v listopadu.
Spotřebitelská důvěra v EU i v eurozóně také klesla, což představuje druhý měsíc po sobě trvající pokles evropského spotřebitelského sentimentu.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Letecká společnost Lufthansa Group má v plánu letos přijmout přibližně 10 000 nových zaměstnanců. Více než polovina těchto pozic bude obsazena v Německu. Společnost tuto informaci zveřejnila ve středu na svých internetových stránkách.
- Francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot zdůraznil, že Evropská unie je připravena chránit své hranice, a to v reakci na kontroverzní hrozby bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa týkající se Grónska. Podle listu Financial Times Barrot uvedl, že nepředpokládá, že by Spojené státy skutečně podnikly agresivní kroky proti tomuto rozsáhlému arktickému ostrovu, který je již více než 600 let součástí Dánska.
- Tři největší čínské státní letecké společnosti rychle rozšiřují své aktivity na evropském trhu. Těží z možnosti létat přes ruský vzdušný prostor, což jim umožňuje zvolit nejkratší trasu mezi Evropou a Čínou. Na rozdíl od nich evropské aerolinky musí tuto oblast kvůli sankcím obcházet, což pro ně znamená delší a dražší lety. Na situaci ve středu upozornil britský deník Financial Times.
- Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v prosinci podle finálních údajů klesl na 93,7 bodu z listopadových 95,8 bodu. Index důvěry v průmyslu se snížil na -14,1 bodu (listopad: -11,4 bodu revidováno z -11,1 bodu) a index důvěry ve službách vzrostl na 5,9 bodu (listopad: 5,3 bodu). Index spotřebitelské důvěry se snížil na -14,5 bodu (listopad: -13,8 bodu revidováno z -13,7 bodu).
- Zvolený prezident USA Donald Trump zvažuje možnost vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, což by mu dalo právní oporu pro zavedení cel na dovoz zboží. Informaci ve středu zveřejnil server CNN, který se odvolává na zdroje obeznámené se záležitostí.
- Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 1,2 % (odhad: -1,3 %, říjen: -3,3 % revidováno z -3,2 %), meziměsíčně se zvýšil o 1,6 % (odhad: +1,5 %, říjen: +0,4 %).
- Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vzrostly o 2,5 % (odhad: +1,9 %, říjen: +2,4 %, revidováno z +1 %), meziměsíčně klesly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: -0,4 %, revidováno z -1,5 %).
- Německo: Průmyslové zakázky v listopadu meziročně klesly o 1,7 % (říjen: +5,7 %) a meziměsíčně se snížily o 5,4 % (odhad: stagnace, říjen: -1,5 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
