Evropské akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu
|

Evropské akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu

Akciové trhy zůstávají atraktivní díky pozitivnímu vývoji makroekonomických ukazatelů a dynamice růstu zisků. Vynikají zejména akcie evropských společností, které vykazují nejvyšší růst zisků, nižší stupeň rizika a atraktivní relativní i absolutní ocenění. Z pohledu rozložení investovaného majetku mezi různé světové sektory a typy aktiv (takzvaná taktická alokace aktiv) společnost NN Investment Partners nadále preferuje právě evropské akcie.

Evropské akcie Světové akcie Akciový trh Investiční tipy Zisky

Jak se budou dále vyvíjet akciové trhy?

Výhled NNIP zůstává pozitivní. Sledujeme oživení na světových trzích, které je poprvé od roku 2010 synchronní napříč všemi hlavními regiony. Je to patrné jak z vývoje hlavních makroekonomických ukazatelů vyspělých i rozvíjejících se zemí, tak z růstu zisků firem, který je generován růstem tržeb a marží.

Dalším důvodem pro pozitivní akciový výhled jsou atraktivní rizikové přirážky (rizikové prémie) a pozitivní přítoky kapitálu na akciové trhy. V neposlední řadě panuje také vysoká důvěra firem doprovázená fúzemi, akvizicemi a novými úpisy akcií.

Evropské akcie mají našlápnuto

Rok 2017 je průlomový z pohledu ziskovosti evropských firem, takzvaná zisková recese v regionu skončila. Tržby i zisky vykazují pro letošní rok dvojciferný růst a pro následující rok vycházejí pozitivní revize. Aktuálně je cítit také přítok investičního kapitálu do Evropy, snížení rizik a zatraktivnění ocenění akciového trhu.

Růst zisků evropských firem významně překonal růst zisků na americkém trhu a dále překonává historické průměry. Stojí přitom na pevných základech a je podpořen firmami z řady sektorů, které vydávají pozitivní odhady zisků. Pozitivní trend by proto mohl pokračovat.

Menší rizika a atraktivnější ocenění

Z geopolitického hlediska bylo pro Evropu důležité vítězství centristického kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách a výsledky voleb v Nizozemsku. Obojí pomohlo zbrzdit nárůst obliby populistické politiky v Evropě. Ačkoli politická rizika v eurozóně nevymizela, ve srovnání s vývojem v USA, Latinské Americe a v několika dalších regionech může být Evropa nyní klasifikována jako relativně stabilní region.

Díky silnému růstu zisků a příznivým makrodatům jsou evropské akcie ve srovnání s těmi americkými atraktivněji oceněné, což se promítá do složení portfolií NNIP, které nyní zahrnují vyšší podíl evropských akcií.

Zdroj: NN Investment Partners