Evropské akcie: Pro americké investory nevyčerpané téma
|

Evropské akcie: Pro americké investory nevyčerpané téma

Američtí investoři jsou zvyklí většinu akciové složky svých portfolií zaplnit americkými akciemi. Není divu, tamní akciový trh má nejsilnější tradici, je největší objemově a v posledních letech i co do výkonu. To ale neznamená, že nemá smysl se porozhlédnout také jinde.

Americké akcie Evropské akcie Ocenění Výnosy

Ti investoři, kteří na evropské akcie nezanevřeli, mohou být letos spokojeni. Od začátku roku činí výnos evropských akcií v dolarech zhruba 17 % a je patrné, že zájem o akcie ze starého kontinentu stoupá. Dva největší americké ETF zaměřené na Evropu si letos připsaly příliv peněz na úrovni bezmála 9 miliard USD.

Vzhledem k tomu, že potenciál růstu firemních výnosů je na evropské straně Atlantiku větší než v USA a ocenění je v porovnání s americkými akciemi stále atraktivní, je pravděpodobné, že nárůst objemu investic do evropských akcií ještě nekončí.

Většina zisků dolarových investorů na evropských akciových trzích je ovšem letos výsledkem kurzových rozdílů, protože euro vůči dolaru výrazně posiluje. "Znamená to, že růst zisků a ocenění zatím není v cenách akcií zahrnutý," říká Matthew Bartolini ze společnosti State Street.

Jde o jev, který by si měli uvědomit i čeští investoři nakupující akcie na zahraničních trzích. Výkonnost, kterou vidí na grafech, totiž může být v korunách, v nichž nakonec budou užívat své výnosy, diametrálně odlišná. Některé fondy to řeší zajištěním kurzového rizika (které znamená mírné zvýšení nákladů), ale ti, kdo měnové riziko nezajišťují, nepřímo spekulují na pohyb kurzů měn, což jim umožňuje dodatečný zisk (ale také ztrátu v případě, že koruna bude posilovat).

Díky kurzovému rozdílu tak američtí investoři letos na evropských trzích vydělali více než v USA. Není překvapením, že na to někteří investoři reagují vybíráním zisků. Podle Bartoliniho to ale není zrovna nejlepší nápad.

Podle Bena Kumara ze společnosti Seven Investment Management může k pokračování vybírání zisků dopomoci také případné posílení dolaru. Američtí investoři podle něj v evropských akciích nikdy dlouho nevydrží a stejně to bude i nyní, když již na Evropě něco vydělali.

Stále ovšem platí, že ocenění evropských akcií je v porovnání s těmi americkými atraktivní. Rozdíl v ocenění (12měsíční forwardové P/E) amerických a evropských akcií se blíží k maximu od roku 2009. Společně s ekonomickým oživením a menším politickým rizikem by tak mohly být evropské akcie pro americké investory stále atraktivní.

"Když se podíváme na dlouhodobé ocenění, Evropa má stále co nabídnout. Chápu, že někteří investoři, kteří již vydělali, budou vybírat zisky, my ale momentálně akciovou expozici v Evropě nesnižujeme," uzavírá Thomas Clarke, manažer William Blair Macro Allocation Fund.

Zdroj: Bloomberg