Experti: Prosincovou inflaci snížilo odpuštění DPH, v lednu může být 10 procent

Výsledek prosincové inflace je podle očekávání zkreslen odpuštěním DPH na energie. Bez tohoto vlivu by inflace stoupla v prosinci až na zhruba osm procent. V dalších měsících již přitom odpuštění DPH na energie nebude a inflace tak může vystoupat až k deseti procentům i kvůli zdražování dalších služeb a zboží. Jednociferný výsledek inflace v lednu by tak podle některých analytiků bylo možné považovat za pozitivní zprávu. Vyplývá to ze středečního vyjádření analytiků. Podle nich by se od druhého čtvrtletí měla inflace začít snižovat.

Zároveň lze podle ekonomů očekávat kvůli vývoji cen další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou, což i představitelé ČNB již delší dobu avizují. Například viceguvernér ČNB Marek Mora uvedl, že inflace se může dostat do okolí deseti procent. K růstu sazeb sdělil, že v únoru rada ČNB zvýší sazby o více než 0,25 procentního bodu. "Od května to už bude jen proces jemného ladění. Nemyslím, že tempo bude pokračovat, už jsme blízko vrcholu našich sazeb," uvedl. Základní proková sazba je nyní na 3,75 procenta.

Inflace v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace v celém loňském roce byla 3,8 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008.

"V lednu z inflace odezní efekt odpuštění DPH, bez kterého by již nyní inflace byla poblíž osmiprocentní hranice. S tradičním lednovým zdražováním, které v letošním roce bude velmi pravděpodobně plošné, tak lze očekávat další citelnější zrychlení inflace směrem k desetiprocentní hranici," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle něj v současné situaci věrohodně odhadnout lednovou inflaci téměř nelze. "Jednociferná hodnota však bude v současném období plošného růstu cen nakonec ještě pozitivní zprávou," dodal. Za celý letošní rok odhaduje průměrnou inflaci na 7,5 procenta.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je nutné na počátku letošního roku počítat s velmi prudkým nárůstem cen energií, což meziroční inflaci zvýší podle něj až k devíti procentům. "Pozitivem v tomto směru je alespoň to, že inflace by měla kulminovat na začátku letošního roku a od druhého čtvrtletí a následně ve druhé polovině letošního roku zpomalovat," uvedl.

"Otazníky okolo inflace směřují především na leden," upozornil i ekonom Komerční banky Michal Brožka. Řada firem totiž podle něj využívá začátek roku k úpravě ceníků a mnoho z nich dopředu oznámilo záměr zdražit. Navíc se obnovily právě i platby DPH za energie.

Dnešní údaj o spotřebitelské inflaci za prosinec nepřinesl podle hlavního ekonoma společnosti Fondee a bývalého člena bankovní rady ČNB Pavla Štěpánka velké překvapení. "Inflace opět vzrostla, ale očekávání budou stále více směřována k budoucím údajům za leden a za únor. Do nich s plnou silou přímo dopadnou rostoucí ceny energií pro domácnosti," uvedl.

Partner PwC Petr Kříž upozornil, že podle průzkumu PwC šéfové českých firem počítají s tím, že inflace bude v letošním roce vysoká. Více než polovina generálních ředitelů podle Kříže očekává, že inflace letos zůstane nad pětiprocentní hranicí, 30 procent počítá s inflací mezi čtyřmi a pěti procenty a 11 procent s růstem cen o tři až čtyři procenta. "Ani jeden z oslovených generálních ředitelů nevěří tomu, že by se inflace dostala pod dvouprocentní inflační cíl ČNB," dodal.

"Rok 2022 bude jednoznačně rokem vysoké inflace. Teprve ve druhé půlce roku by inflace mohla začít klesat, avšak nikoliv díky zlevňování, jako spíše v důsledku fungování vysokých statistických základů z předchozího roku," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat

Videotéka

18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat