FAANG v roce 2018: Co a proč je (ne)může zastavit?
|

FAANG v roce 2018: Co a proč je (ne)může zastavit?

Nepřijde-li v příštích několika dnech žádná šokující informace, bude vítězem letošního roku na Wall Street technologický sektor. Hlavní podíl na tom bude mít několik málo technologických gigantů. Analytici z Morgan Stanley ale upozorňují, že v příštím roce by se pětice největších technologických podniků mohla stát paradoxně obětí svého úspěchu.

Facebook Amazon Apple Alphabet (Google) Netflix Americké akcie Technologie Výhled na rok 2018

Index technologického trhu Nasdaq 100, v němž jsou zastoupeny i akcie pětice Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Alphabet (Google), od začátku ledna přidává více než 30 %, S&P 500 "jen" necelých 20 %. Nejvíce z pětky FAANG zpevňují Amazon (+55 %), Apple a Netflix (+50 %). Tato data jsou z 12. prosince, ať se nehádáme o procentní bodíky. Analytici z Morgan Stanley upozorňují, že jsou minimálně tři důvody, proč by příští rok pro technologický sektor mohl být o poznání skromnější.

1. Nadprůměrný příspěvek akcií FAANG k růstu S&P 500

Za zhruba 27 % svých letošních přírůstků musí index S&P 500 děkovat právě akciím sdruženým pod akronymem FAANG. To je třetí největší číslo za posledních 20 let, vyšší podíl měly cenné papíry technologických obrů své doby na růstu S&P 500 jen v letech 1999 a 2004. Průměr je 22 %, a proto nelze vyloučit, že pozornost, jaké se dnes technologičtí obři těší, v příštím roce opadne a křivka jejich výkonnosti bude plošší.

2. Růstové akcie porážejí hodnotové cenné papíry, trend se může otočit

Vývoj na trzích občas nejvíce ze všeho připomíná pohyb kyvadla, investoři totiž přecházejí od jednoho extrému k druhému. Dnes upřednostňují růstové tituly před hodnotovými. Morgan Stanley ovšem naznačuje, že tento trend by se mohl v příštích měsících otočit a přejít do opačné krajní polohy.

3. Vyčerpání růstového momenta

Analýza Morgan Stanley ukazuje, že v historii akcie, které patřily mezi pět nejvýkonnějších titulů roku, v následujících 12 měsících přidaly v průměru jen 3,7 %. U nejvýkonnějších titulů, od nichž mají investoři velká očekávání, totiž hrozí, že se vyčerpají růstové katalyzátory a bez nových se objeví pochybnosti o valuaci, což výrazně zpomalí, nebo dokonce úplně zastaví růst. V případě technologických gigantů mohou hrát roli mimo jiné hrozby sporů kvůli daním nebo narůstající tlak na přísnější regulaci jejich aktivit.

Najdou se ale i opačné názory. Analytik Mark Mahaney z RBC Capital Markets proti zdviženému prstu Morgan Stanley vytáhl s tvrzením, že neexistuje nic, co by akcie Facebooku, Applu, Amazonu, Netflixu a Alphabetu mohlo v příštím roce zastavit. Upozorňuje přitom hlavně na nadprůměrné marže těchto společností ve srovnání se zbytkem trhu, stabilní vývoj jejich tržeb a rovněž odhodlání pokračovat v investicích do budoucnosti.

"Amazon koupil prodejce potravin Whole Foods, Netflix dále investuje do originálního obsahu, Facebook věnuje hodně energie umělé inteligenci a strojovému učení, Alphabet investuje do cloudu a Apple dále inovuje své produkty," říká Mahaney. "Valuace těchto firem jsou navíc na podobných úrovních jako před dvěma roky, takže lze říci, že růst cen akcií těchto firem byl letos dán hlavně růstem ziskovosti," pokračuje.

Mahaney dokonce tvrdí, že se svět bude muset naučit novou zkratku, očekává totiž, že stávající technologickou smetánku doplní společnosti Priceline Group a Expedia, tedy podniky zaměřené na on-line služby spojené s cestovním ruchem.

Určité obavy přiznává Mahaney ohledně toho, zda se skutečně nezvedne zájem o hodnotové tituly na úkor růstových, a také ve spojitosti s potenciálním zesílením regulace, jedním dechem ovšem dodává, že by nemělo jít o nic dramatického. "Je možné, že se valuační ukazatele o několik bodů sníží, na fundamentech jako celku se ale nic nemění, takže není důvod bít na poplach," dodává.

Zdroj: Morgan Stanley, RBC Capital Markets