Fed letos bude zvyšovat sazby, ani tak ale nečekejme rok dolaru
|

Fed letos bude zvyšovat sazby, ani tak ale nečekejme rok dolaru

První obchodní dny roku 2018 zatím nepřinesly z pohledu kurzového vývoje nic, co by šlo zásadně proti předpokladům. Loni se na globálním devizovém trhu příliš nedařilo americkému dolaru, jehož index odepsal přes 10 %.

Americký dolar EUR/USD FX Forex (FX) Měny Výhled na rok 2018 Fed Úrokové sazby Centrální banky

V novém roce zatím trend slabého dolaru pokračuje, což je patrné z pohledu na kurz EUR/USD i páry dolaru s komoditními měnami. Růst globální ekonomiky se odráží v postupně zesilujících tlacích na růst cen komodit. Komoditní index agentury Bloomberg se na počátku letošního roku dostal na jedenáctiměsíční maximum. To je fundamentální základ pro sílu komoditních měn. Růst cen komodit zároveň představuje významný proinflační faktor.

Vzhledem k růstu evropské ekonomiky to posiluje očekávání, že letošní rok bude posledním, kdy bude ECB provádět kvantitativní uvolňování. To bude postupně utlumováno. Výsledkem bude návrat kurzu eura vůči dolaru k neutrálnější úrovni, kurz ke konci letošního roku očekáváme okolo 1,27 EUR/USD.

Americká centrální banka přistoupila loni k trojímu zvýšení úroků. Její klíčová měnověpolitická sazba se tedy již nachází bezpečně nad nulovou hladinou, aktuálně na 1,25-1,50 %. Bankéři z Fedu vnímají především zlepšující se situaci na trhu práce, přičemž vedle udržování cenové hladiny je podpora zaměstnanosti druhým z cílů banky.

Zatím k poslednímu utažení měnové politiky došlo na prosincovém zasedání FOMC. A podle zápisu z tohoto jednání, který byl zveřejněn ve středu, je právě trh práce jedním z důvodů, který umožní Fedu v nastaveném trendu pokračovat. Konkrétně hodnotí centrální bankéři trh práce jako silný a dále posilující. S tím související růst výdělků je příslibem dosažení a udržení inflačního cíle.

Autorem textů otištěných v denících E15 a Hospodářské noviny 5. ledna 2018 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.