Firemní fundamenty? Hrají roli v desetině obchodů, tvrdí JPMorgan
|

Firemní fundamenty? Hrají roli v desetině obchodů, tvrdí JPMorgan

Podle banky JPMorgan dnes tvoří investování založené na fundamentech pouze 10 % všech obchodů na akciových trzích. Trhům vévodí kvantitativní obchodování založené na matematických modelech a programy obchodující bez lidských zásahů. A podle toho to také na burzách vypadá.

Americké akcie HFT Informační technologie

"Fundamenty sice vysvětlují, proč je cena akcie, jaká je, ale většina investorů dnes nenakupuje akcie na základě nějakých specifických informací a novinek," napsal v poznámce klientům Marko Kolanovic z JPMorgan, podle kterého nyní na základě fundamentů investuje jen 10 % obchodníků, zatímco 60 % obchodů tvoří kvantitativní a pasivní přístupy. To je dvakrát více než před deseti lety.

Kolanovic si dokonce myslí, že za propadem cen technologických akcií po letošním 9. červnu stála právě změna strategií u počítačových algoritmů a kvantitativních modelů. Již v polovině května upozorňoval na to, že investoři zaměřují pozornost na dluhopisy, čímž pomáhají k růstu akciím s nízkou volatilitou a růstovým titulům. Hodnotové a menší akcie, společně s takzvanými high beta tituly naopak ztrácely.

Tato nálada vydržela investorům do prvního červnového týdne, kdy došlo k měsíčnímu rebalancování. Když došlo k obratu, tituly jako Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet rychle ztrácely. Index Nasdaq Composite zaznamenal nejhlubší dvoudenní pokles od loňského prosince. V polovině měsíce se však vliv těchto strategií postupně vytrácel. K postupnému posílení technologií pomohly také expirující opce na index S&P 500, které vedou obchodníky ke změnám pozic.

Všechny uvedené faktory společně s centrálními bankami a politickou situací sice přispívají k omezování volatility na trhu, ale strategie využívající takzvaná velká data (big data) vytvářejí stále větší tlak na klasický fundamentální přístup a v následujících letech určitě budou katalyzátory změn na trzích, míní Kolanovic.

Růst objemu obchodů realizovaných prostřednictvím počítačů (při celkově klesajícím objemu obchodů) ukazují i data společnosti Tabb Group. Například HFT (vysokofrekvenční obchodování) obstaralo v květnu více než polovinu (52 %) průměrného denního objemu 6,73 miliardy zobchodovaných akcií. Když bylo HFT na vrcholu (v roce 2009), představovaly tyto obchody až 61 % z průměrného denního objemu zobchodovaných akcií (9,8 miliardy akcií).

Analytici ze společnosti AllianceBernstein sice tvrdí, že umělá inteligence není schopna generovat zajímavé nadvýnosy, protože i růst objemu analyzovaných dat vede ke stále podobnějším strategiím, ale skutečnost je taková, že typičtí fundamentální investoři pomalu, ale jistě vymírají.

Zdroj: CNBC