Firmy na burze podléhají tlaku na krátkodobou výkonnost
|

Firmy na burze podléhají tlaku na krátkodobou výkonnost

Firmy obchodované na burze podléhají tlaku na dodávání dobrých čtvrtletních hospodářských výsledků. Jde to na úkor dlouhodobých cílů a výkonů těchto společností, připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Světové akcie Evropské akcie Akciový trh David Navrátil Analytici ČS ČSKB analýzy a komentáře

Zaměření se na krátkodobé výsledky vede k dlouhodobě nižším ziskům společností, než jakých dosahují ty, jež obchodované na burze nejsou, ačkoli jinak mají tyto firmy obdobné charakteristiky (dobu existence, sektor, velikost a další). Rozdíl v investicích i ziskovosti je výrazný.

Proč veřejně obchodované firmy podléhají tlaku na krátkodobou výkonnost? Vysvětlení je vícero. Roli sehrává změna vlastnické struktury a schopnost či ochota vlastníků firmu řídit. Institucionální investoři v minulosti hráli tuto roli, jejich podíl na vlastnictví klesá. Například v případě Spojeného království penzijní fondy a pojišťovny držely v roce 1990 více než polovinu akcií britských firem na burze, nyní je to méně než 15 %.

Dále také poklesl podíl akcií vlastněných přímo lidmi, majiteli firem – v 60. letech to bylo 50 %, nyní méně než 10 %. Nyní vlastníci častěji drží firmy prostřednictvím zprostředkovatelů, například podílových fondů.

Zdroj: Česká spořitelna