SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Francouzi si za příštího prezidenta zvolili Emmanuela Macrona
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Francouzi si za příštího prezidenta zvolili Emmanuela Macrona

Do Elysejského paláce míří Emmanuel Macron. Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb centristický kandidát na hlavu země zvítězil s výrazným náskokem před kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. Dění kolem voleb jsme na Investičním webu sledovali celou neděli živě.

Francie Volby Politika Evropská unie Eurozóna Euro Ekonomické a politické hrozby

Jaká byla situace před druhým kolem voleb

Emmanuel Macron v prvním kole voleb získal 23,9 % hlasů, Marine Le Penová do druhého kola prezidentského klání postoupila s podporou 21,4 % voličů. Dosluhující prezident François Hollande označil krajní pravici za riziko pro zemi a vyzval občany, aby volili Macrona. Podporu vyjádřili Macronovi také neúspěšní kandidáti z prvního kola voleb François Fillon a Benoît Hamon. Průzkumy Macronovi pro druhé kolo přisuzují zhruba 60% podporu voličů.

Případné vítězství Marine Le Penové by těžce dopadlo na euro i akciové trhy. Le Penová se totiž netají tím, že by ráda Francii vrátila vlastní měnu a vyvázala ji z područí Bruselu. V rozhovoru s agenturou Reuters Le Penová tento týden uvedla, že by chtěla opustit projekt eura do dvou let.

Svět podle Marine Le Penové

Le Penová vystupuje jako hlas nacionalismu bránící národní identitu a obyčejné Francouze před hrozbami globalizace. Kontroverze Le Penové však nespočívá primárně v samotných volebních tématech, nýbrž v tom, jaká navrhuje řešení. Ve hře jsou takzvaný inteligentní protekcionismus v podobě 3% cla na veškerý dovoz s možností doplnění o další opatření na individuální úrovni, obnovení hraničních kontrol, omezení imigrace na 10 tisíc osob ročně a dodatečné zdanění zahraničních pracovníků nebo snaha o vyvedení Francie z NATO a eurozóny a vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie, upozorňuje Roman Sedmera, analytik z České spořitelny.

"Le Penová počítá s dodatečnými příjmy státního rozpočtu vyplývajícími z odchodu země z Evropské unie. Francie je sice v Evropské unii čistým plátcem, matematika Le Penové ale nesedí. Příjmy totiž nekryjí výdaje, a to ani ve střednědobém horizontu. I Britové již pochopili, že odejít z EU nelze ze dne na den a že ani přestat přispívat do rozpočtu EU nelze hned. Rozhodnutí opustit unijní struktury s sebou navíc nese i jisté dodatečné náklady v podobě účtu za 'rozvod', který se v případě brexitu odhaduje až na 50 miliard liber," pokračuje Sedmera.

Případná redenominace 80 % francouzského dluhu (přibližně 1,7 bilionu eur pod francouzským národním právem) do znovuzavedeného franku v konverzním poměru 1:1 by věřiteli byla vnímána jako default a měla by pravděpodobně za následek řadu mezinárodních žalob. Některé hlasy se proto návrh nezdráhají označit za pokus o největší krádež v dějinách.

Právě radikálnost návrhů Marine Le Penové ale výrazně snižuje šanci na jejich případnou realizaci v případě, že by Le Penová z voleb vyšla vítězně. Návrhy by totiž musel podporovat i parlament, v němž Le Penová nyní nemá dostatek spojenců. Dvoukolové parlamentní volby se budou konat 11. a 18. června, ani v nich se ovšem velký úspěch krajní pravice nečeká.

Jak navíc upozorňuje Anna Stupnytska, ekonomka z Fidelity International, proti Marine Le Penové hraje také velmi silná podpora eura mezi Francouzi. Na konci loňského roku projekt eura podporovalo 68 % Francouzů, zatímco proti jednotné evropské měně jich bylo 29 %.

Podpora eura v zemích EU (listopad 2016), zdroj: Eurobarometer

"V odhadování výsledků druhého kola prezidentských voleb zatím průzkumy ve Francii nikdy nezklamaly. K vítězství Marine Le Penové by bylo potřeba, aby účast jejích voličů dosáhla nejméně 90 % a účast Macronových klesla pod 56 %. To je ale nepravděpodobné. A ani vítězství Le Penové by zřejmě neznamenalo takzvaný Frexit, ačkoli její úspěch by byl dostatečně velkým šokem na to, aby ve Francii dokázal spustit recesi a na globálních trzích výprodeje," upozornila v týdnu před volbami Jana Steckerová, ekonomka z Komerční banky.

Svět podle Macrona

"Program Emmanuela Macrona slibuje deregulaci trhu práce, která by měla vést k poklesu míry nezaměstnanosti ze současných 10 % na 7 % v roce 2022. To je však podle našeho názoru příliš optimistické," upozorňuje Steckerová. "Macron slibuje i snížení daňové zátěže, a to domácnostem i firmám. Jeho kroky by podle ekonomů ze Société Générale měly vést k vyššímu růstu HDP. Spotřeba domácností by totiž měla narůstat ve světle nižších daní, růstu reálných mezd a lepší situace na trhu práce. Inflace by v důsledku jeho reformy pravděpodobně zvolnila. Pokud jde o deficit veřejných financí, měl by podle Macrona dosáhnout v roce 2020 jednoho procenta (v roce 2016 činil 3,4 % HDP). To se vhledem k pouze mírné fiskální konsolidaci, kterou navrhuje, zdá být příliš ambiciózní."

"Vítězství Emmanuela Macrona by pro finanční trhy znamenalo úlevu. Posílení eura vůči dolaru však zřejmě již nebude tak výrazné jako po prvním kole, neboť se zdá, že s vítězstvím centristického kandidáta finanční trhy počítají," míní ekonomka. "České koruně zůstane druhé kolo francouzských voleb v případě triumfu Macrona podle našeho názoru víceméně lhostejné. Z případného vítězství Marine Le Penové by těžily německé státní dluhopisy, výnosy francouzských bondů by naopak stouply."

Koruna vůči euru by v případě zvolení Le Penové mohla výrazně oslabit nad 27 EUR/CZK. ČNB by ji pak s velkou pravděpodobností zastavila intervencemi, tedy prodejem eur ze svých rezerv.

Prezidentskými volbami série významných politických událostí nekončí. V červnu (11. a 18.) ještě Francii čekají volby do Národního shromáždění. Přestože nehrozí, že by je ovládla některá z extremistických stran, riziko tkví v neexistenci jasné většiny. Ta by novému prezidentovi mohla značně zkomplikovat prosazování jeho plánů.

Zdroj: ČTK, Česká spořitelna
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
před 15 minutami

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
před hodinou

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
09:35

Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou o 30 %

Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném akciovém trhu...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
24. 10. 2020 20:30

Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové tituly, ČEZ po prodeji aktiv může nabídnout extra výplatu

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína