Generace vystrašených
|

Generace vystrašených

Finanční krize před deseti lety byla opravdu hluboká. Pocítili to samozřejmě také investoři do akcií, které například od léta 2007 do března 2009 v Americe ztratily přes polovinu hodnoty. Mnoho lidí přitom nepřišlo jen o část bohatství vinou poklesu cen aktiv, ale rovnou také o práci. Není proto divu, že pro ně krize byla rozčarováním, pro některé dokonce traumatizujícím zážitkem. Někteří z těchto investorů proto možná navždy změnili svůj přístup k trhům, někteří na ně přímo zanevřeli a řada mladých lidí se jimi ani nezačala zabývat.

Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování Finanční krize Psychologie

V  době, kdy americké akciové indexy posilují již desátým rokem, se často zapomíná na to, že finanční krize z let 2008-2009 měla mnohé poražené. Vedle jiných to byla i samotná Wall Street se svým investičním bankovnictvím. Velké množství investorů se po krizi na trh vracelo jen opatrně, mnozí dokonce vůbec.

Možná si řeknete, že by stačilo číst noviny nebo občas mrknout na CNBC. Ale mezi Američany je mnoho takových, kteří býčí trend z uplynulé dekády ani nezaznamenali. "Z dvou tisíc dotazovaných v průzkumu poradenské společnosti Betterment jich 48 % mělo za to, že americký akciový trh za posledních deset let nestoupl, 18 % lidí si dokonce myslelo, že ceny akcií klesly," cituje ze závěrů průzkumu magazín Barron's.

Jakkoli každý průzkum lze zpochybnit, je dobré si uvědomit některé souvislosti. Lidé, kteří neinvestují, protože jsou třeba přesvědčeni o tom, že to v současnosti není zrovna nejlepší nápad, přišli za posledních deset let na americkém akciovém trhu řádově o stovky procent zhodnocení svých peněz (v případě investorské disciplíny). Je navíc velice dobře možné, že s investováním, jednou z nejlepších dosud vynalezených možností spoření, ani nezačnou. To není vzhledem k demografickým trendům zrovna veselá vyhlídka.

Investorů do akcií v USA po krizi ubylo

"Něco na tom, je. Kdo třeba začal investovat v roce 2000, zažil během prvních devíti let dva propady indexu S&P 500 o 50 % a z hlediska celkových výnosů (při pouhém držení akcií) ztracenou dekádu, a to v době, kdy náklady na život výrazně narostly," poznamenává Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management. "Vláda navíc penězi daňových poplatníků zachraňovala některé velké viníky krize a zbohatlíky z let předkrizových."

Je nabíledni, že pod dojmem takových událostí se rozumnému člověku nechce svěřovat peníze vlkům z Wall Street. Generace investorů, která přišla na trh koncem 80. let, na tom z hlediska nováčkovských zkušeností byla o poznání lépe.

Zdroj: Barron's, The Reformed Broker