Globální akciové trhy ve čtyřech grafech
|

Globální akciové trhy ve čtyřech grafech

Fundamenty na současném akciovém trhu, zejména ty makroekonomické, pro investory nejsou příliš směrodatné. Možná tedy není od věci se na globální akciové trhy podívat optikou technické analýzy.

Technická analýza S&P 500 Americké akcie Evropské akcie Japonské akcie Emerging Markets

I z technického pohledu jsou na tom stále nejlépe americké akcie. V posledních týdnech se toho mnoho nezměnilo, růstové momentum je poměrně silné a většina indexů se opět dostala nad 40týdenní klouzavý průměr, což je pozitivní zpráva. Podobá se to vývoji z roku 2016. Přestože je většina indexů krátkodobě překoupená, jde o "dobré" překoupení, protože jakákoli slabost na trhu je krátkodobá a je vyrovnávána silnou poptávkou. Poklesy se aktuálně jeví jako nákupní příležitosti.

Evropa na tom není tak dobře jako USA, ale z technického hlediska je i zde situace ve střednědobém a dlouhodobém horizontu pozitivní. DAX se dostal nad rezistenci krátkodobého sestupného trendu a vrátil se nad hladinu podpory v rostoucím kanálu. Dno se může tvořit delší dobu (stejně jako v roce 2016), ale výhled je pozitivní. Podobně je na tom francouzský CAC 40, v případě španělských a italských akcií je ale namístě velká opatrnost.

Japonsko na tom také není nejlépe. Index Nikkei 225 se blíží k 40týdennímu průměru, ale podobně jako v listopadu 2015 to nevypadá na jeho dlouhodobé překonání. Pokud se mu nepodaří usadit nad hladinou rezistence (jež byla na začátku roku supportem) a uzavře pod 20 000, může být jeho další zastávkou až zhruba 17 000.

Rozvíjející se trhy jsou stále v sestupném trendu, ale proražení 40týdenního klouzavého průměru po dvojitém dnu (respektive vyšším dnu na konci roku) je dobrou zprávou. V ideálním případě by se cena ETF na grafu mohla udržet nad klouzavým průměrem i linií klesajícího trendu. Pak bychom se mohli dočkat i vytvoření dlouhodobějšího dna z konce roku 2018, podobně jako tomu bylo na přelomu let 2015 a 2016.

Zdroj: seeitmarket.com