Globální trhy: Geopolitika opět v centru pozornosti
|

Globální trhy: Geopolitika opět v centru pozornosti

Ve světle zpráv o čínsko-amerických obchodních vztazích, íránské jaderné dohodě a dalších je logické, že investoři řeší dopady geopolitických faktorů na již zralý globální ekonomický cyklus a na ještě pokročilejší tržní cyklus většiny akciových a dluhopisových indexů.

Geopolitická rizika Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Světové akcie Volatilita

"Na jedné straně geopolitika vysvětluje nedávné období vyšší volatility, ale může to být zavádějící. Podle mě jsme svědky nepochopení toho, co hnalo v posledních letech výnosy z investic výše," říká Paras Anand z Fidelity International, který se zaměřuje na evropské akciové trhy.

Pro ty, kdo připouštějí, že mimořádně uvolněná měnová politika do značné míry podporuje ceny aktiv, by největší obavou nemělo být ekonomické zpomalení, částečně způsobené rostoucím geopolitickým napětím nebo obchodní válkou mezi USA a Čínou. Ve skutečnosti je největší hrozbou optimistická vize ekonomiky (a míry spotřebitelské inflace), která překonává očekávání zahrnutá v cenách na trhu s dluhopisy.

Jestřábí rétorika ohledně dovozních cel, jak je navrhuje americká administrativa, směřuje hlavně na Čínu, ale potenciálně zahrnuje i Evropu a další obchodní partnery USA. Podle Ananda je těžké nevěřit, že jde pouze o politiku. V kontextu širokého amerického hospodářství a z pohledu celkové výkonnosti tamní ekonomiky by úspěšná obnova v sektorech, které jsou nejvíce ovlivněny zahraničním "dumpingem", sotva něčím pohnula.

Ve střednědobém horizontu, s volbami na obzoru, si bude Donald Trump chtít zajistit hlasy voličů z řad dělníků, protože právě u nich je vysoké riziko, že změní své preference. Důvodem je i to, že zatím nejúspěšnějším Trumpovým politickým krokem byla daňová reforma, ze které však spíše těžila Wall Street než obyčejní lidé. V posledních letech mnozí zjišťují, že 30 let globalizace je mnohem složitějších a bolestivějších, než by se mohlo zdát, zatímco kladení důrazu na národní zájmy se jeví jako důležitý krok vítězné strategie.

Paras Anand poukazuje na řadu geopolitických událostí, ke kterým došlo v posledních letech, kdy ale pokračoval ekonomický růst. Skutečnost, že je globální finanční systém mnohem lépe kapitalizován a je méně provázaný, bude podle něj omezovat rozsah ekonomických šoků vyvolaných těmito geopolitickými událostmi v porovnání s tím, jak tomu bylo v období bezprostředně po finanční krizi.

"Tento střídmý geopolitický výhled by však neměl nikoho přesvědčit, aby se stal nadšeným tržním kupujícím. Pokud mám pravdu, že ekonomické důsledky nedávných událostí budou menší, než se lidé domnívají, pro centrální banky bude těžké, aby nereagovaly omezováním likvidity," upozorňuje Anand.

"V tomto scénáři očekávejme spíše nejistou dobu než zlepšování celé ekonomiky. Přebytečná likvidita v systému znamená, že je malá pravděpodobnost, že bychom zažili delší medvědí trend. Volatilita může letos pokračovat, akcie jsou spíše posouvány konkrétními událostmi než širším geopolitickým nebo makroekonomickým prostředím. V tržním prostředí to tak obvykle bývá, ale je snadné na to zapomenout, když je dlouho patrný pravý opak," shrnuje Paras Anand.

Zdroj: Fidelity International