Goldman Sachs: 50 titulů pro současné prostředí
|

Goldman Sachs: 50 titulů pro současné prostředí

Globální ekonomika má v nejbližších letech růst jen mírně a analytici z Goldman Sachs vybrali 50 akciových titulů, kterým by takové podmínky měly nejvíce prospívat. Které to jsou a jaké podmínky musejí splnit?

Světové akcie Fundamenty Investiční tipy Tesla Alphabet (Google) Amazon Akciové tipy

Akciový trh je nyní sice pro investory horkým zbožím, ale pro dlouhodobé hráče to nemusí být záruka zajímavých investičních příležitostí. Důležité je najít firmy, které mají solidní růstový profil, který zůstane z fundamentálního hlediska zajímavý i při poklesech na trhu. Firmy, které i v problematických obdobích dokáží dobře fungovat, jsou pro investory lákavé.

Goldman Sachs pro své klienty sestavila seznam 50 firem, které mohou být pro ně zajímavé v současném prostředí. To je charakterizováno pomalým, nevýrazným růstem, ideálním pro společnosti, které dokáží udržet vlastní růst bez pomoci zvenčí. "Růstové firmy zpravidla dosahují nadvýkonnosti v prostředí se solidní, ale nepříliš zajímavou ekonomickou aktivitou," tvrdí David Kostin, který vede tým akciových stratégů v Goldman Sachs.

Banka pro výběr akcií využívá takzvané pravidlo deseti (Rule of Ten). Základními znaky pro výběr společností jsou:

  • růst tržeb alespoň o 10 % v letech 2015 a 2016,
  • předpokládaný růst tržeb alespoň o 10 % v letech 2017 a 2018 (podle analytiků z Goldman Sachs),
  • konsenzus u dlouhodobého růstu zisků alespoň o 10 %.

Výběr se nevztahuje na firmy s tržní kapitalizací pod 2 miliardy dolarů a vyloučeny jsou i ty společnosti, které se nacházejí v horní pětině firem podle výše poměru EV/S (tržní kapitalizace + dluh + prioritní akcie – peníze a peněžní ekvivalenty, to vše v poměru k ročním tržbám) v regionu. Jde o to, že jejich ocenění je na vysoké úrovni, a nemá tak již velký růstový potenciál.

Ve výsledném seznamu mají celkem velké zastoupení společnosti z Asie, ale jsou v něm i velká jména jako Amazon, Tesla nebo Alphabet.

Zdroj: Goldman Sachs