Goldman Sachs: Jak hrát možné snížení sazeb v USA
|

Goldman Sachs: Jak hrát možné snížení sazeb v USA

Stále více investorů a analytiků je přesvědčených, že americká centrální banka letos minimálně jednou sníží úrokové sazby. Důvodem je zpomalování růstu HDP spojené mimo jiné s pokračující obchodní válkou mezi USA a Čínou. Dopady takového kroku na jednotlivé sektory amerického akciového trhu by přitom byly různé.

Centrální banky Úrokové sazby Fed Investiční strategie Investiční tipy Americké akcie

Experti z Goldman Sachs patří mezi ty, kdo si myslí, že snížení sazeb Fedu není nereálné. Klientům proto radí, aby více prostoru v portfoliu věnovali akciím z defenzivních sektorů, jako jsou zdravotní péče nebo nezbytné spotřební zboží. Právě tyto dva sektory historicky vykazují v době snižování sazeb vyšší výkonnost než ostatní odvětví.

"Poté, co Fed zahájí cyklus snižování sazeb, index S&P 500 obvykle roste v čele se sektory zdravotní péče a nezbytného spotřebního zboží. Zaostávajícím sektorem jsou zpravidla informační technologie," říká akciový stratég David Kostin. "Sektor komunikačních služeb historicky vykazuje nadprůměrné výnosy během tří měsíců po zahájení cyklu snižování sazeb, ale podprůměrné v horizontu 12 měsíců," dodává.

Podle údajů burzovní skupiny CME trh věří, že Fed sazby sníží již příští měsíc, základní úroková sazba podle trhu klesne ze současného pásma 2,25-2,50 % do pásma 2,00-2,25 %. Na konci letošního roku podle trhu bude základní úroková sazba s největší pravděpodobností buď v pásmu 1,75-2,00 %, nebo v pásmu 1,50-1,75 %.

Goldman Sachs dále investorům pro případ snížení úrokových sazeb Fedu radí využívat momentové investiční strategie a věnovat pozornost titulům a aktivům, jež dlouhodobě vykazují nižší volatilitu. Momentové obchodování vykazuje za posledních 35 let při vyloučení snížení sazeb v letech 1998 a 2001 průměrný 12měsíční výnos 13 %.

Na závěr Kostin investorům radí věnovat pozornost i akciím podniků se slabší rozvahou, které většinou vítají snižování sazeb více než méně zadlužené podniky se silnou rozvahou. "Dosud jsme doporučovali držet spíše akcie firem se silnou rozvahou, ty od začátku roku 2017 překonaly výkonností akcie firem se slabou rozvahou o 28 procentních bodů, teď ale s ohledem na holubičí rétoriku Fedu přecházíme k neutrálnějšímu postoji," dodává.

Zdroj: Goldman Sachs, CME Group