Goldman Sachs: Je chyba se vyhýbat této investici, lepší doba na ni hned tak nenastane
|

Goldman Sachs: Je chyba se vyhýbat této investici, lepší doba na ni hned tak nenastane

Americká investiční banka Goldman Sachs trvá na svém býčím výhledu pro komodity. Strategicky na ně prý sotva může být příhodnější doba než ta současná.

Komodity Světová ekonomika Investiční tipy Inflace

Tým komoditních stratégů Goldman Sachs pod vedením Jeffreyho Currieho věří, že není lepší doba na investici do komodit než ta současná, kdy se na trhu usadily obavy z vyšší inflace a úrokových sazeb. Právě v takovém prostředí dokáží komodity výkonnostně překonávat ostatní aktiva.

A opravdu, komodity jsou letos hvězdami trhu, třeba americké akcie od ledna do začátku května překonávaly o plných osm procentních bodů. Poptávka po komoditách je v pozdní fázi hospodářského cyklu při solidním růstu ve vyspělých ekonomikách logická, rozvíjející se trhy ji přitom mohou živit ještě déle.

Podle Currieho je řada investorů skeptických, a to v USA například kvůli slabému výkonu firem v energetickém sektoru, globálně pak proto, že OPEC a Rusko drží ceny ropy vysoko jen díky omezování produkce, samotná hospodářská expanze by to zajistit nedokázala.

Může působit nelogicky, že banka doporučuje komodity v době, kdy se minimálně ve vyspělém světě stále častěji hovoří o zpomalování ekonomického růstu. Ale ceny surovin jsou určovány, ostatně jak jinak, nabídkou a poptávkou. Ačkoli tedy poptávka po komoditách může chladnout, jejich ceny mohou dále růst, pokud produkce bude nižší. A právě na to v mnoha případech ukazuje trh s futures – třeba ceny ropy jsou na spotovém trhu vyšší než na trhu s futures.

Ke stejnému efektu (takzvanému backwardation) dochází u 13 z 24 nejobchodovanějších komodit, které sleduje Goldman Sachs. Currie to popisuje jako prémii vzácnosti. "Představme si kyslík. Kdyby se stal vzácným, také za něj dnes zaplatíte cokoli, protože jinak ho již zítra nemusíte potřebovat. Třeba u zlata něco takového nemá smysl, protože není konzumováno jako kyslík, potraviny nebo třeba energie. Ale právě tato prémie vzácnosti dělá z některých komodit vynikající prvek diverzifikace v pozdní fázi ekonomického cyklu, především v souvislosti s inflací," uzavírá stratég z Goldman Sachs.

Výkonnost investic v různých fázích ekonomického cyklu

Zdroj: Goldman Sachs