Goldman Sachs: Současné prostředí nahrává akciím amerických bank
|

Goldman Sachs: Současné prostředí nahrává akciím amerických bank

Navzdory tomu, že nemálo investorů má obavy z blížícího se konce ekonomické expanze, Goldman Sachs považuje současnost za vynikající dobu pro investici do akcií bank. Pokud vám podobná doporučení ze strany jedné z nich nejsou rovnou podezřelá, čtěte dále.

Americké akcie Americké banky Investiční tipy Akciové tipy Finanční sektor Banky

Podle Goldman Sachs jsou obavy z brzkého konce růstové fáze hospodářského cyklu přehnané. Nyní již devítiletý růst americké ekonomiky má pokračovat ještě několik let, recesi v nejbližších čtyřech kvartálech dává banka pouze 5% pravděpodobnost, pro období do konce roku 2020 pak udává 34% šanci na pokles výkonu ekonomiky.

Akciím bank se zpravidla nadprůměrně daří, když index aktivity ISM klesá, ovšem nadále v růstovém teritoriu nad 50 body. To je i případ současnosti.

Pro budoucí dobrou výkonnost akcií firem z bankovního odvětví uvádí Goldman Sachs sedm argumentů:

1. Růst úrokových sazeb a výnosů dluhopisů. Finanční sektor zpravidla překonává trh, když rostou výnosy 10letých vládních dluhopisů USA, ovšem zaostává, když se zplošťuje výnosová křivka.

2. Rostoucí návratnost kapitálu. Fed do konce června sdělí, zda a v jakém rozsahu velkým bankám v USA schválí plány na výplaty dividend a zpětné odkupy akcií v bankovním odvětví. Loni centrální banka umožnila navýšit tyto výplaty kapitálu investorům o 43 %, pro letošek Goldman Sachs čeká růst o 16 %.

3. Další deregulace. Navrhované úpravy testování schopnosti bank vyplácet kapitál by v roce 2019 mohly vytvořit v bilancích bank prostor pro další výdaje a vložit do rukou vedení finančních ústavů větší kontrolu nad svěřeným kapitálem.

4. Poplatky za poradenství v oblasti fúzí a akvizic. Na začátku května byl objem obchodů uzavřených od začátku roku dvakrát větší než ve stejném období před rokem.

5. Růst čisté úrokové marže. S růstem dlouhodobých výnosů amerických dluhopisů rostou také úroky z úvěrů bank.

6. Růst úvěrů. Goldman Sachs si uvědomuje, že přerostlé portfolio úvěrů investory po zkušenostech z finanční krize může odrazovat. Upozorňuje ale na to, že růst je poháněn obecně pozitivními trendy, jako jsou plány na větší kapitálové investice firem, fúze a akvizice a další.

7. Atraktivní ocenění. Finanční sektor se obchoduje s nadprůměrným diskontem oproti indexu S&P 500, přitom odvětví funguje s výrazně nižším zadlužením (pákou) než v minulosti.

Zdroj: Goldman Sachs