Goldman Sachs: Tyto dva sektory budou silné i v době rekordně vysoké ekonomické nejistoty
|

Goldman Sachs: Tyto dva sektory budou silné i v době rekordně vysoké ekonomické nejistoty

Podle indexu, který sleduje 20 významných ekonomik, je nejistota spojená s hospodářským vývojem aktuálně jedna z nejvyšších v historii. To příliš nepodporuje scénář pokračování odrazu akciového trhu ode dna. Stratégové z Goldman Sachs naštěstí nelenili a našli dvě odvětví a několik konkrétních titulů, které by měly pokračující slabost ekonomiky ustát se ctí.

Americké akcie Alphabet (Google) Amazon Investiční tipy Akciové tipy

Investoři nemají nejistotu rádi. A v současnosti, jakkoli to během lednového odrazu cen akcií ode dna může působit podivně, mají důvodů k nejistotě celou řadu. Uzavření financování vládních úřadů v USA je dočasně zažehnáno, ale v únoru může opět nastat. Brexit nikdy nebyl nejasnější, čínská ekonomika roste nejpomaleji od roku 1990, obchodní válka je pouze ve stadiu příměří, Fed celkem pravděpodobně zabrzdí na cestě k vyšším sazbám a hospodářské výsledky firem překonávají odhady výrazně méně, než si investoři v posledních letech zvykli.

Index ekonomické nejistoty, který ve dvaceti zemích sleduje mediální zmínky o ekonomice, politice a nejistotě, nikdy nebyl výše než letos v lednu. Podle Goldman Sachs přitom právě ekonomická nejistota může být pro trhy významnějším faktorem než stále ještě rostoucí zisky (amerických) firem. I tak banka v základním scénáři čeká za celý rok 2019 díky vyšším ziskům a růstu ekonomiky posílení indexu S&P 500 o 14 % (v lednu již podstatnou část této cesty benchmark stihl urazit).

Ve výhledu na letošní rok banka považuje některá témata za podceňovaná vzhledem k tomu, s jakou nejistotou jsou spojena. Příkladem jsou americké vnitropolitické spory o výstavbu bariéry na hranicích s Mexikem, které se mohou obnovit například během debaty o zvyšování dluhového stropu později během roku. Rating USA v roce 2011 kvůli shutdownu utržil historický šrám a podle některých analytiků by k tomu letos mohlo dojít opět.

Logickým doporučením Goldman Sachs je držet akcie firem, které jsou co možná nejvíce imunní vůči změnám nálady ve světové ekonomice. Podle banky jde o odvětví informačních technologií a telekomunikací, jejichž výkonnost jen málo koreluje s vývojem ekonomické aktivity.

Banka dále vybrala firmy, jejichž tržby v uplynulých dvou letech vzrostly vždy alespoň o 10 % a u nichž se stejně silný vývoj čeká i do roku 2020. Růst ziskovosti vybíraných společností pak také podle konsenzu trhu musí překonat 10% hranici.

Výsledkem je následujících devět titulů (kromě dvou gigantů jde spíše o méně známé společnosti): Five Below, Amazon, WPX Energy, PDC Energy, Lumentum Holdings, Alphabet, Spirit Airlines, Fortinet a GoDaddy.

Zdroj: Goldman Sachs