Hádanka pro fanoušky technické analýzy: Dva trendy, jeden příběh
|

Hádanka pro fanoušky technické analýzy: Dva trendy, jeden příběh

Uvedená hádanka (nebo spíše anketa?) je sice na první pohled pro technické obchodníky nebo analytiky, její rozuzlení by si ale měli přečíst všichni. Připomíná totiž jedno z významných investičních rizik.

Technická analýza Evropské akcie Ponaučení pro investory Rizika

Podívejte se na první graf. Čistě technicky, jak na vás působí? S cenou to nevypadá nejlépe – z květnového vrcholu klesá a stanovuje stále nižší maxima a minima, takže zisky od dubnového vzestupu jsou pryč. Sestupný trend jako z učebnice, tak proč se nesvézt níže, nebo ne?

A teď druhý graf. Ten už vypadá lépe – cena nedávno zaznamenala nové maximum po zhruba dvouměsíční konsolidaci a zůstává poblíž vrcholu. Sázka na proražení výše by možná napadla nejen úplného začátečníka.

A co že byste to vlastně obchodovali, ať už kterýmkoli směrem? V obou případech index STOXX 600 Europe, akorát že první graf je v eurech a druhý v amerických dolarech. Za uplynulých 12 měsíců je rozdíl v jejich výkonnosti zhruba 12 procentních bodů, a to v důsledku změny kurzu EUR/USD. Berte to jako nenásilnou připomínku toho, že kurzové riziko je na trzích v podstatě všudypřítomné.

Zdroj: Bespoke Investment Group