Hedgeová ikona varuje: Investoři přehlížejí obrovská rizika
|

Hedgeová ikona varuje: Investoři přehlížejí obrovská rizika

Proslulý manažer Seth Klarman z hedgeového fondu Baupost Group je přesvědčen, že se investoři nechávají kolébat klidnými tržními vlnami a nesprávně vnímají přítomná rizika. V době, kdy jsou akciové trhy na vrcholu, nejde o nic netypického.

Americké akcie Donald Trump Rizika Ponaučení pro investory Chyby v investování

Riziko je podle Klarmana to hlavní, co by měli investoři zohledňovat, když své peníze nechávají pracovat na trhu. V poslední době jsou přitom podle manažera příliš důvěřiví. Stačí si prý vzpomenout na dobu před poslední finanční krizí.

"Když jsou ceny dole, jako tomu bylo na podzim 2008 a na začátku roku 2009, riziko je zpravidla omezené, ačkoli je investoři vnímají velice silně," napsal Klarman již v dubnu klientům svého fondu. "Když jsou naopak ceny vysoké jako dnes, vnímané riziko je minimální, ačkoli v reálu jsou jím investoři ohroženi daleko více."

Klarman dohlíží na asi 30 miliard dolarů. Na Wall Street nejde o žádnou lehkou váhu, jeho kniha Margin of Safety je jednou z nejoblíbenějších publikací o trzích, na Amazonu její výtisk z druhé ruky stojí přes dvacet tisíc korun.

Již dříve letos Klarman upozornil například na hrozby spojené s očekávanou daňovou reformou z pera Donalda Trumpa. Především se mu nezamlouvá předpokládané výrazné prohlubování rozpočtového deficitu. Právě s reformou spojený optimismus přitom po loňských prezidentských volbách významně přispěl k akciové rally.

Trh dnes nadále testuje nová maxima, ačkoli jsou s Trumpovou administrativou spojena mnohá rizika a skandály. Jako kdyby investory nic z toho nezajímalo. Proč? Manažer vyjmenovává několik důvodů.

- Chamtivost a strach, které nutí investory ke špatným rozhodnutím.

- Agresivní brokeři, investiční bankéři a tradeři běžně slibují více, než je reálné.

- Zaměření investorů na krátkodobé výsledky a trendy.

"Je nám jedno, jestli mineme pár procent růstu hnaného hysterickým optimismem spojeným s Trumpem. Nenecháme se zavést do pasti krátkodobého rozhodování a nebudeme se snažit přechytračit zástup ostatních, kteří uvažují stejně," vysvětlil Klarman na závěr svým klientům to, proč jeho fond bude nadále pečlivě zajišťovat rizika.

Zdroj: Baupost Group