Hedgeové fondy, roboty a indexy aneb Jak je teď nejlepší investovat?
|

Hedgeové fondy, roboty a indexy aneb Jak je teď nejlepší investovat?

Světem investic více než kdy dříve hýbe jedna otázka: Je nejlepší svěřit peníze indexovým fondům, algoritmy řízeným fondům, nebo klasickým, lidmi řízeným fondům?

Hedgeové fondy Podílové fondy Investiční strategie Miroslav Plojhar

Firma Eurekahedge ze Singapuru sleduje výkonnost fondů podle strategií. Graf níže nabízí srovnání výkonnosti klasických hedgeových fondů s 12 "robotickými" fondy (AI).

Je patrné, že komunita klasických hedgeových fondů prochází nesnadným obdobím, robotické fondy je totiž předběhly. Část hedgeových fondů se i proto přeorientovává na "kyborgy", což neznamená nic jiného, než že část rozhodnutí provádějí počítače.

Největším tématem je ale pomyslný souboj mezi aktivní správou investic a indexovým investováním. Prosté investování do indexů v současnosti předbíhá většinu aktivních strategií, v současnosti dokonce i těch algoritmických.

Z pohledu drobného investora má investování do indexů plusy i mínusy:

  • Pozitivem je to, že lze s minimálními poplatky zainvestovat, nechat peníze být a vydělávat více než ti, kdo se snaží přechytračit trhy.
  • Negativem je to, že výkonnost hlavních indexů je do značné míry o kondici několika největších firem, stačí se podívat na Apple ve srovnání s S&P 500 nebo Nasdaq Composite. Jakmile je růstový trend tažen několika velkými jmény, zavání to průšvihem. Začnou-li indexy klesat a indexové fondy budou muset likvidovat pozice, může to být pořádný "fičák".