High yield dluhopisy nejsou akcie aneb Stres na trhu s firemními bondy trvá
|

High yield dluhopisy nejsou akcie aneb Stres na trhu s firemními bondy trvá

Kreditní marže neboli spready indikují pravděpodobnost defaultu emitenta korporátního dluhopisu, tedy bankrotu. Na trhu s evropskými dluhopisy spekulativního stupně došlo v posledních týdnech ke snížení těchto marží, i tak je ale vnímané riziko spojené s investicemi do nich vysoké, upozorňuje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Firemní dluhopisy Kreditní krize Výnosy Dluhopisový trh

V případě korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high yield) denominovaných v eurech dosáhly kreditní marže lokálního maxima 695 bazických bodů 23. března. V té době byl tedy stres na finančních trzích největší.

Ve stejný den spadly na lokální minimum také ceny světových akcií. V té době to znamenalo propad z rekordů o zhruba 35 %.

Za posledních několik týdnů ovšem klíčové centrální banky v čele s Fedem oznámily nejrůznější masivní programy nákupů aktiv. Situaci na světových trzích se jim tím podařilo do značné míry stabilizovat, k čemuž přispěla také opatření vlád na podporu ekonomiky.

V současnosti jsou kreditní marže evropských vysokovýnosových dluhopisů na úrovni zhruba 480 bazických bodů (data z poloviny týdne). Jsou tedy nadále výrazně výše než na začátku roku, kdy se tyto spready pohybovaly kolem historických minim na 200 bazických bodech.

Je tedy evidentní, že stres na globálních finančních trzích trvá. Tržní ceny korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem jsou oproti začátku roku nižší o zhruba 10 %.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: Conseq