Hotovost Applu: Co je potřeba vědět o téměř 300 miliardách dolarů
|

Hotovost Applu: Co je potřeba vědět o téměř 300 miliardách dolarů

Ke konci loňského září dosahovala hodnota hotovosti a zlikvidnitelných investic technologické firmy Apple 268,9 miliardy dolarů. Tržní kapitalizace firmy se pohybuje kolem 900 miliard dolarů, hodnota hotovosti a hotovostních ekvivalentů se tak rovná téměř třetině hodnoty firmy na burze.

Apple Hotovost Dividendy Zpětné odkupy akcií Americké akcie

Jedním z důvodů, proč Apple drží tak velký objem hotovosti, jsou půjčky, které si společnost vzala proto, aby se mohla s akcionáři dělit o své zisky. Hodnota úvěrů Applu se pohybuje kolem 100 miliard dolarů. Dalším je skutečnost, že firma generuje více hotovosti, než je schopna smysluplně utratit nad rámec provozních nákladů.

Limitujícím faktorem v oblasti vyplácení dividend a provádění zpětných odkupů akcií je pro Apple fakt, že převážnou většinu hotovosti nemá na účtech v USA, ale na účtech svých zahraničních dceřiných společností.

Pokud by firma chtěla investorům posílat peníze "ze svého", neměla by jinou možnost než peníze ze zahraničí převést zpět do USA. V tu chvíli by je však musela zdanit, což by ji vyšlo na zhruba 38 miliard dolarů. A to není málo ani pro největší veřejně obchodovanou společnost na světě. Proto raději investorům posílá půjčené peníze, zatímco hotovost nechává bobtnat.

To by se ale již brzy mohlo změnit. Apple totiž před pár dny oznámil, že repatriaci téměř všech zahraničních zisků zvažuje a plánuje během pěti let v USA investovat 350 miliard dolarů. A analytici se shodují, že pokud Apple k repatriaci zahraničních zisků přistoupí, mohou investoři očekávat vyšší dividendy a masivnější zpětné odkupy akcií.

Zdroj: Asymco