Hvězdný spekulant vyložil karty. Vyjde mu i tato nová sázka?
|

Hvězdný spekulant vyložil karty. Vyjde mu i tato nová sázka?

Steve Eisman, který proslul shortováním nekvalitních amerických hypoték před krizovým rokem 2008, nyní pohrdavě hledí na britské banky. Může mu i tato odvážná sázka vyjít?

Evropské banky Barclays Spojené království Short selling Evropské akcie Spekulace

Investiční společnost Neuberger Berman, v níž Steve Eisman pracuje na pozici portfoliomanažera, v pravidelném hlášení regulátorovi uvedla, že nově spekuluje na pokles ceny akcií britské banky Barclays. Velikost této krátké pozice dosahuje 455 tisíc dolarů, což odpovídá asi 219 tisícům akcií finančního domu.

Eisman shortuje i akcie dalších ostrovních bank, například finančních ústavů Lloyds nebo Royal Bank of Scotland, přičemž se nijak netají tím, že hlavním důvodem jsou nejistoty spojené s brexitem. "Nikdo neví, co brexit přinese. Nevím to já, nevíte to vy, neví to ani ti, kdo na toto téma vydávají různé predikce," uvedl Eisman v rozhovoru pro MarketWatch.

Celková hodnota short pozic společnosti Neuberger Berman se zvýšila na 5 milionů dolarů z 3,3 milionu dolarů. Asi 60 % spekulací na pokles míří půl na půl na evropské a kanadské banky a 35 % krátkých pozic na další evropské akcie. V případě kanadských bank Eisman spekuluje na splasknutí obří realitní bubliny.

To, že Barclays nezažívá nejlepší časy, může naznačovat i loňský nákup asi 5% podílu v bance aktivistickým investorem Edwardem Bramsonem s cílem zbavit ji závislosti na investičním bankovnictví. V únoru se svého podílu naopak zbavil hedgeový fond Tiger Global, který patřil mezi deset největších akcionářů banky. Minulý týden Barclays oznámila, že v rámci změn v managementu ji opouští šéf divize investičního bankovnictví Tim Throsby.

Vývoj ceny akcií Barclays na burze v Londýně (v GBp)

Zdroj: Business Insider