Hypotéky v Česku vystrkují růžky, sazby ale klesají. Proč?
|

Hypotéky v Česku vystrkují růžky, sazby ale klesají. Proč?

Podle údajů Hypoindexu za říjen (a pár předchozích měsíců) se zdá, že se český hypotéční trh přece jen pomalu probouzí z mrákot, elegantněji řečeno z propadu v první polovině roku 2019 daného předzásobením na podzim 2018 před účinností nových limitů doporučovaných Českou národní bankou (DTI, DSTI). Svou poznámku k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

Nemovitosti Realitní trh Úvěry Česká republika Česká ekonomika Hypotéky Úrokové sazby Michal Skořepa Analytici ČS

Říjnová meziroční změna hodnoty nových hypoték (-30 %) sice vyznívá tragicky, ale absolutní objem se, a to již několik měsíců, zdá být zpět blízko úrovním konzistentním s dlouhodobějším vývojem. Tragický říjnový meziroční propad je dán efektem vysoké srovnávací základny – právě v říjnu 2018 totiž nabylo zmíněné předzásobení svého vrcholu (červený sloupec).

Objemy nových hypoték budou ovšem nadále tlumeny jak ze strany nabídky (zmíněné limity DTI a DSTI a starší limit na LTV), tak zejména ze strany poptávky. Ceny nemovitostí již v některých oblastech Česka nejspíše dosáhly takové výše, že o nákup stojí zřetelně méně lidí než v minulosti.

Slabou poptávku, zdá se, naznačuje i v říjnu meziměsíčně opět nižší (tentokrát z 2,47 % na 2,36 %) průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték. Ve skutečnosti však je důvodem spíše přetrvávající nízká úroveň střednědobých mezibankovních a dluhopisových úrokových sazeb, od kterých banky – s jistým zpožděním a odchylkami – odvozují sazby pro úvěry na bydlení.

Zdroj: Česká spořitelna