I miliardářští medvědi střílí vedle. Co si z toho vzít?
|

I miliardářští medvědi střílí vedle. Co si z toho vzít?

Nikdo na trhu neví, co předvedou akcie příští týden, měsíc, rok nebo dekádu. Těm, kteří se nebojí říkat své názory, je možné se ex post třeba i vysmívat. Jsou ale i chytřejší věci, jež lze se silnými slovy mnohdy bohatých a zkušených investorů dělat. Třeba si vzít užitečnou lekci.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Investiční guru Americké akcie

Od konce března se letos americký akciový trh začal po prudkém propadu stejně dramaticky rychle zotavovat. Nedůvěra v oživení byla tehdy poměrně rozšířená, jakkoli tiskárny Fedu jely na maximum a fiskální podpora ekonomiky byla v plném proudu. A nedůvěru v rychlý růst cen akcií v době hluboké recese a doslova kolapsu ziskovosti firem vyjadřovala i řada protřelých a léty prověřených investičních manažerů.

Připomeňme si třeba Jeffreyho Gundlacha ("jednoznačně patřím k těm, kdo nevětří, že jsme z nejhoršího venku, ve hře je opětovné testování letošních minim cen akcií"), Stanleyho Druckenmillera ("poměr rizika a potenciálu zhodnocení na akciovém trhu je možná nejhorší, jaký pamatuji"), nebo Davida Teppera ("více nadhodnocené byly akcie možná v roce 1999, jinak nevím"). Cílem opravdu není se zasmát, že se jejich slova nepotvrdila (alespoň zatím), ale něco si z toho vzít.

Tři věhlasní manažeři s mimořádně solidním track recordem zkrátka šli do televize, aby řekli, co si myslí o bezprecedentním vývoji na trzích. Varovali investory, že mohou přijít další propady cen akcií. Nestalo se.

Když budeme hledat ponaučení, můžeme uvažovat mnoha směry. V první řadě, a není to nic nového, se zkrátka potvrdilo, že předpovídat správně budoucnost (a co jiného je predikování vývoje na trzích) je prakticky nemožné.

Je ale dobré si u toho uvědomit, že se Gundlach, Druckenmiller nebo Tepper (na rozdíl od zástupů dalších, kteří plní ekonomické rubriky svými názory) nestali finančnickými celebritami pro nic za nic. Jejich dlouhodobé výsledky jsou působivé a bylo by naivní si myslet, že najednou přestali rozumět dění na trzích a chápat vztahu rizika a možného výnosu.

Stačí se ostatně podívat na to, jak sami se svými společnostmi investují. Možná upravili své názory krátce poté, co do mediálního prostoru vyřkli svá varování. Ale titulek typu "Změnil jsem názor" neprodává ani zdaleka tak dobře jako "Nejhorší poměr rizika a výnosu". Byla by chyba přehlížet třeba i tuto lekci, již zatím nabídl rok koronaviru.

8 nejčastějších chyb investorů během propadů na trzích
Americké akcie mají podle všeho propad způsobený koronavirovou krizí za sebou, index Nasdaq Composite již dokonce posunul historické maximum. Březnová panika na trzích však připomněla časté chyby, kterých se investoři dopouštějí, když burzovní tabule svítí rudě.
Zdroj: The Irrelevant Investor