Investoři bez hotovosti? Fajn, hlavně žádnou paniku!
|

Investoři bez hotovosti? Fajn, hlavně žádnou paniku!

Cash is king neboli hotovost je král. Alespoň tak to tvrdí ti, podle nichž má nejrychlejší likvidita v portfoliu nezastupitelné místo, ať už jako železná jistota, nebo jako nástroj k využití nečekaných investičních příležitostí. V současnosti se ale zdá, že investoři, alespoň ti američtí, na hotovost příliš nevěří a drží jí nejméně od začátku tisíciletí.

Americké akcie Diverzifikace investic Hotovost

Podle průzkumu Americké asociace individuálních investorů (American Association of Individual Investors, AAII) dnes má hotovost v portfoliích investorů podíl pouze 14,5 %, tedy nejméně od začátku roku 2000, kdy vrcholila technologický bublina. Méně hotovosti drželi investoři pouze v v obdobích mezi lednem a dubnem 1998 a mezi listopadem 1999 a lednem 2000.

Je to zajímavé z hlediska sentimentu investorů, protože historicky se podobně nízké úrovně hotovosti vyskytují u tržních vrcholů, zatímco maximální objem hotovosti bývá držen v dobách, kdy jsou trhy na dně.

Jsou podobné statistiky a grafy (a není jich málo) důvodem k panice? Ne, spíše je namístě opatrnost, protože indikátorů, které se nyní nacházejí na historických maximech či minimech, je spousta a objevují se docela pravidelně již několik let. Někdy to vede ke korekcím, jakých jsme byli svědky ve druhé polovině roku 2015 i na začátku roku 2016, ale k obratu trendu zatím nedošlo.

"Nezapomínejme, že tržní podmínky musejí být pro sekulární, ale i cyklické změny zralé, aby se naplno ukázaly jejich následky. A jelikož se většina akciových indexů pohybuje poblíž maxim, není to na pořadu dne," říká investor Dana Lyons. Neznamená to chovat se bezstarostně a všechny peníze investovat do akcií, ale ani ztrácet hlavu po příštím poklesu cen akcií o několik procent.

Zdroj: J. Lyons Fund Management