Inspirace "novým" Buffettem
|

Inspirace "novým" Buffettem

Společnost Berkshire Hathaway se začala v poslední době chránit proti inflaci a nakoupila podíly v největší firmě těžící zlato, o něco dříve také plynovody a zásobníky plynu. Naposledy oznámila, že získala podíly v pěti japonských společnostech, což se jeví jako sázka na komoditní sektor a japonský jen. Warren Buffett se zkrátka přeorientoval vedle USA i na zbytek světa. A to je věc, již by měl zvážit každý investor.

Japonské akcie Světové akcie Asijské akcie Nejbohatší investoři a byznysmeni Warren Buffett Investiční strategie Inflace Diverzifikace investic

Berkshire Hathaway získala více než 5% podíl v pěti japonských společnostech, což ji muselo stát 5-6 miliard dolarů. To víceméně odpovídá sumě japonských jenů, již konglomerát získal prostřednictvím dluhopisů v září 2019 a březnu 2020.

Jde o firmy Mitsubishi, Mitsui, Sumitomo, ITOCHU a Marubeni. V japonských jenech jejich akcie nenabývaly v minulosti nijak závratně na ceně (s výjimkou ITOCHU). Bližší pohled odhaluje, že nejde o typické investice Warrena Buffetta. Soudě podle nízké návratnosti investovaného kapitálu (ROIC) a nízkých provozních marží (EBITDA) mají buď známou značku, nebo silnou konkurenční výhodu. Všechny také mají široké spektrum podnikatelských aktivit, které zahrnuje energetiku, komodity, těžbu, infrastrukturu, dopravu a podobně.

Zároveň však mají tyto velké společnosti nízké ohodnocení, protože průměrný výnos volného cash flow těchto firem je 6,6 %, což je vysoko nad zbytkem akciového trhu i nad v současnosti nabízenou úrokovou sazbou korporátních dluhopisů.

Sázka na ně působí hlavně jako sázka na měnu a jako "bezpečný" způsob, jak investovat do komplexní zahraniční ekonomiky, jako je ta japonská, kde se Berkshire Hathaway se svými analýzami nejspíše necítí tak silná v kramflících jako v USA.

Proč Buffett nakupuje v Japonsku?
Protože je to levnější, zněla by nejstručnější odpověď.

Hlavní zprávou konce srpna byla změna způsobu cílování inflace americkou centrální bankou. Zdá se, že by Fed postupně rád strukturálně oslabil americký dolar skrze vyšší inflaci. Warren Buffett se na tento vývoj již v posledním roce připravoval a nyní se zdá, že vytyčil Berkshire Hathaway novou trajektorii diverzifikace aktiv do různých geografických oblastí a měn. Vedle zmíněných japonských společností nakoupil Buffett v poslední době také velký podíl v největším těžaři zlata a dále plynovody a zásobníky plynu.

Všechny tyto sázky představují přímočarý způsob, jak připravit portfolio na zvýšenou inflaci. Nad zajištěním svých portfolií proti inflaci by se přitom měli nyní nejspíše zamyslet všichni investoři. V obdobích vysoké inflace si historicky dobře vedly energie, zemědělství a zlato.

Dolar zkolabuje, rychle a prudce. Nebo také ne
Hlasy varující před pádem americké měny mají hodně pravdy. Problém je v tom, že neméně pravdy mají na své straně ti, kteří tvrdí pravý opak. Co s tím?