10 nejlepších akcií z indexu S&P 500

Trh v USA se od začátku roku 2015 jen kývá ze strany na stranu, takže je po prvním čtvrtletí zhruba na nule. Jde ale o "trh s akciemi", takže to by muselo být, aby se nenašly jednotlivé výkonné akcie, které podaly lepší výkon než široké indexy.

Výnosy se dokonce nemusely hledat jen v kategorii takzvaných penny stocks, které si lítají, kam chtějí, bez pádnějšího důvodu. Hvězdnou výkonnost předvedly některé velké společnosti z S&P 500 s tržní kapitalizací v řádu desítek miliard USD. A vyhlídky mají solidní i po raketovém růstu. Proč vybrané americké blue chips jen za první čtvrtletí zhodnotily o zhruba 40 %?

10. Avago Technologies

Byznys Avago sice nepůsobí tak sexy jako třeba aplikace na chytré telefony nebo sociální média, nicméně jde o výrobce polovodičů, který se soustředí na bezdrátové komunikace, optická vlákna a LED technologie. Firma dodává součástky pro iPhony. Uvedení iPhonu 6 znamenalo pro Avago silný růst. Výkonnost se mírně zhoršila s tím, jak firma svými výsledky zaostala za očekáváními taženými úspěchem iPhonu a nedávnými akvizicemi. Z historické výkonnosti lze vyčíst, že firma našla způsob, jak si zajistit pokračování úspěchu, a ne podléhat volatilitě jako ostatní malé technologické akcie během posledních několika let.

9. Martin Marietta Materials

Jde o jednu z "nudných" akcií, které většina investorů přehlíží, dokud je na ně někdo neupozorní. Firma je jedním z největších producentů vybraných stavebních materiálů v USA. V roce 2014 provedla akvizici svého největšího konkurenta Texas Industries za 3 miliardy USD, která upevnila její tržní pozici. Optimisté říkají, že je firma na začátku mnohaletého cyklu růstu tržeb a zisků díky své dominanci a slibnému vývoji sektoru stavebnictví, který popohání ekonomické oživení USA. Pesimisté naopak poukazují na relativně vysoké P/E a slabé dividendy.

8. Vulcan Materials Company

Podobně jako Martin Marietta se i Vulcan Materials angažuje ve výrobě stavebních materiálů a mělo by jí nahrávat oživení americké ekonomiky. Vulcan provedla akvizici některých aktiv Martin Marietta v rámci antitrustového procesu v souvislosti s akvizicí Texas Industries. Na trhu je nyní duopol Vulcan a Martin Marietta. Silné zisky ve čtvrtém čtvttletí potvrdily trend zlepšujících se finančních ukazatelů a přispěly k růstovému momentu akcií Vulcan v roce 2015.

7. Urban Outfitters

Společnosti Urban Outfitters se v posledních letech příliš nedařilo, její akcie spadly o zhruba 40 % z maxima 45 USD v polovině roku 2013 na minimum kolem 28 USD na konci roku 2014. Před několika měsíci se však situace začala měnit. Akcie jsou nyní na historických maximech díky lepším než očekávaným výsledkům, které překvapily hlavně na úrovni tržeb.

Povzbudit investory by měl fakt, že bylo loni otevřeno 38 obchodů firmy různých značek. Hodnotu pro akcionáře navíc zvyšují zpětné odkupy. Medvědi ale varují před přílišným nadšením z údajů o růstu srovnatelných tržeb a radí na odvětví, v němž se rychle mění chování zákazníků, sázet velice obezřetně.

6. Mallinckrodt

Mallinckrodt je jednou z evropských akcií, která by neměla chybět na nákupním seznamu žádného investora. Firma provedla akvizici Questcor Pharmaceuticals a Cadence Pharmaceuticals. Akvizice Mallinckrodt pomohly, akcie zhodnotila o 100 % v posledních 12 měsících. Vzhledem k větru v zádech v sektoru zdravotní péče a farmacie není divu, že růst pokračuje.

Díky konsolidaci ve zdravotnictví je firma samotná vzhledem k relativně malé tržní kapitalizaci možným akvizičním cílem. Protože produkuje jak patentovaná, tak generická léčiva, může být atraktivním doplňkem pro široké spektrum farmaceutických firem.

5. First Solar

First Solar je pro některé investory trochu překvapením vzhledem k těžkým časům pro energetické akcie. Když je ropa tak levná, na co potřebuje svět drahou solární energii? Někteří investoři ale správně vsadili na to, že každá akcie, která utrpěla výprodeje, se brzy zotaví. Poté, co First Solar ztratila kolem 40 % v posledních 9 měsících roku 2014, se oklepala a vydala do dalšího boje. Očekává se, že vznikne joint venture se SunPower, což by mohlo vést k tvorbě předvídatelné cash flow a zajistit stabilitu jinak celkem volatilní akcii. Akvizice Solar Chile by zase mohla otevřít cestu na mladé trhy. Pak by akcie First Solar mohly dále posilovat navzdory nejistému prostředí na energetickém trhu.

4. Boston Scientific

Boston Scientific Corporation je divokou kartou již od roku 2012. Akcie zhodnotila za poslední roky o 200 % a nadprůměrná výkonnost pokračovala i v prvním čtvrtletí 2015. Výrobce zdravotnických zařízení vydělává na kvalitních produktech a pokračujícím růstu v sektoru způsobeném stárnutím baby boomers a organickým růstem mladých trzích, kde bohatnutí obyvatel vytváří poptávku po moderních zdravotnických službách. Firma se veze na vlně tohoto trendu se zařízeními, jako jsou endoskopy nebo kardiologické monitory, a nemusí se bát problémů spojených se schvalováním patentů a jejich expiracemi. Akcie zatím působí jako rozumně oceněná, přitom má firma velmi dobré dlouhodobé vyhlídky.

3. Skyworks Solutions

Skyworks Solutions není jen jednou z krátkodobě nejvýkonnějších akcií v S&P 500, ale také technologickým titulem s dlouhodobým pozitivním momentem. Za poslední dva roky připsala neuvěřitelných 350 %. A má důvod. V posledním kvartálu vykázala 59% nárůst tržeb, částečně díky partnerství v oblasti hardwaru se Cisco Systems a silné poptávce po polovodičích. Analytici firmě věří a během března jí udělovali silná hodnocení. Otázkou je udržitelnost nadprůměrné výkonnosti.

2. Kraft Foods

Kraft Foods šokovala nedávno zprávou o fúzi se spotřebitelskou ikonou Heinz. Zatímco společnosti nabízející balené jídlo byly v minulých letech spíše přehlíženy, spojení těchto dvou gigantů bylo pro investory velkou zprávou, zejména vzhledem k podílu, jaký má v Heinzu Warren Buffett.

1. Hospira

Farmaceutický gigant Pfizer nabídl za tuto firmu 17 miliard USD a její akcie zareagovaly skokovým nárůstem. Pfizer se zajímá zejména o injekce "biosimilars", které fungují podobně jako stávající léky, přičemž jde o zcela jinou účinnou látku. Společnost se bude muset vypořádat s expirací některých klíčových patentů včetně značek Celebrex a Lipitor, které nedávno ztratily exkluzivitu. Největší růstový potenciál ceny akcie může již být vyčerpán. Zahýbat s kurzem by možná ještě mohlo zveřejnění detailů dohody.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat