5 důvodů, proč byste do svého portfolia měli zařadit dividendové akcie

Image
Dolar, dividendy
Obrázek: Thinkstock

Jedna ze základních investičních pouček praví, že akciové portfolio je potřeba diverzifikovat jak sektorově, tak regionálně. Už méně se však (začínající) investoři setkávají s radou, aby brali v potaz také dividendy, které firmy vyplácejí, a celkovou dividendovou politiku společností. Jde přitom o zásadní faktory. Pro zařazení dividendových titulů do portfolia hovoří minimálně těchto pět důvodů.

1. Pojistka proti propadům na trzích

Jakmile dojde na trzích k poklesům, portfolia, kterými investoři spekulují výhradně na růst tržních cen akcií, inkasují bolestivé zásahy. Investoři, kteří sázejí i na dividendové tituly, však stále mohou počítat s pravidelně vyplácenými podíly ze zisků společností. Pokud je jejich horizont dlouhodobý, poklesem tržních cen se tak nemusejí vůbec zabývat.

2. Alternativa dluhopisů

Kvalitní dividendové tituly mohou být také zajímavou alternativou pevně úročených aktiv. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se nyní pohybuje kolem 1,6 % a výnos 10letých českých státních dluhopisů kolem 1,8 %. Například akcie O2 Czech Republic ale loni investorů nabídly dividendový výnos (po započtení výplaty části emisního ážia) 9,5 %, cenné papíry Philip Morris ČR více než 10 % a akcie ČEZ téměř 7 %.

3. Ochrana proti inflaci

Dividendy mohou skvěle posloužit také jako dodatečná ochrana portfolia proti inflaci. Odborníci se shodují, že zajímavé jsou pro inflační hedge především takzvaní dividendoví aristokraté, tedy firmy, které dividendy po dobu minimálně 25 let každý rok zvyšují. Mezi takové podniky patří například Colgate-Palmolive (zvyšuje dividendu nepřetržitě 59 let, průměrný nárůst dividendy o 3,25 % za rok), McDonald's (45 let, 9,58 %) či Johnson & Johnson (59 let, 6,23 %). Platí přitom, že čím déle společnost mezi dividendové aristokraty patří, tím větší je pravděpodobnost, že se bude chtít na tomto prestižním seznamu udržet.

4. Zvýšený zájem investorů

Firmy, které se s investory pravidelně dělí o zisky a případně dividendy pravidelně zvyšují, přitahují zvýšenou pozornost investorů, což se odráží také ve vývoji tržních cen jejich akcí. Například akcie výše zmíněných společností Johnson & Johnson, McDonald's a Colgate-Palmolive se v uplynulé dekádě zhodnocovaly průměrným ročním tempem na úrovni minimálně 9 %.

5. Záruka kvalitního vedení

Skutečnost, že některé společnosti vyplácejí dividendy bez přerušení po desítky let, respektive je po desítky let pravidelně zvyšují, je dokladem toho, že v jejich čele stojí zkušení manažeři, kteří mají zájem na jejich dlouhodobé prosperitě. Právě na akcie firem s kvalifikovaným managementem schopným dosahovat dlouhodobé prosperity, stability a udržitelnosti by se přitom investoři s dlouhodobým horizontem měli primárně zaměřovat.

4. 3. 2021 6:31
Seznamte se, toto je americká dividendová aristokracie

Pokud jste dividendoví investoři, následující řádky pro vás nebudou ničím novým. Pokud o výnosném koření pro své...

15. 4. 2021 6:41
Investujete dlouhodobě? Pak tyhle věci snad dávno víte!

Pokud investujete s horizontem delším než pár kvartálů, pravděpodobně víte, proč to děláte. Právě dlouhý časový horizont...

Zdroj:
USA Today
Akciový trh
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat