5 firem, které se chystají vyplácet vysoké dividendy

Americké firmy mají ve svých rozvahách nejvíce hotovosti v historii a distribuují ji akcionářům v rekordních sumách. Od finanční krize je průměrný dividendový výnos na nejvyšší úrovni od poloviny 90. let. Investory zajímá dividendový výnos o to více, že státní dluhopisy vynášejí velice málo.

Dividendové akcie jsou na trhu jednou z mála zajímavých voleb pro investory prahnoucí po výnosech. Najít ale firmy, které budou schopné vyplácet vysoké dividendy i do budoucna, už vzhledem k sérii navyšování výplat v posledních letech dá trochu práce.

Klíčem k udržitelnosti dividend je několik faktorů - zdravá rozvaha, nízký výplatní poměr a historie zvyšování dividend. I když ani tato kritéria 100% nezaručí budoucí vyšší dividendy, zvětšují jejich pravděpodobnost. U kterých firem je zvyšování dividend minimálně velice pravděpodobné?

Johnson & Johnson

J&J je učebnicový příklad dividendové akcie. S téměř 300miliardovou tržní kapitalizací je největší zdravotnickou společností na světě se široce diverzifikovaným produktovým portfoliem. Firma aktuálně vyplácí čtvrtletní dividendu 70 centů.

Silně diverzifikované zdroje příjmů jsou u J&J jednou z největších předností. Firma těží z velkých marží u farmaceutických produktů a zdravotnických přístrojů. Díky tomu je schopna dodávat na trh produkty, z nichž jí plynou vysoké zisky, které kompenzují ztráty vzniklé vypršením patentů. Loni byly podíly na tržbách segmentů léků a zdravotnického vybavení téměř rovnocenné, každý přispěl k tržbám ze zhruba 40 %, zbylých 20 % zajistily spotřebitelské produkty.

Kvůli kombinaci zdrojů tržeb dokáže Johnson & Johnson generovat mnoho volného cash flow. To se promítá do rozvahy, která je v excelentním stavu. Firma má aktuálně více než 14 miliard USD čisté hotovosti a právě slušný hotovostní polštář jí pomáhá v dividendové politice. Dubnové zvýšení dividendy je tedy velice pravděpodobné.

General Motors

GM měla díky solidním výsledkům za čtvrtý kvartál silný začátek roku a na růstu ceny jejích akcií je to dobře vidět. Firma plánuje do příštího roku vrátit investorům minimálně 5 miliard USD prostřednictvím zpětných odkupů. Výplaty dividend pak tvoří velkou část celkového výnosu akcionářů již od doby, kdy se firma po bankrotu během finanční krize díky vládní pomoci zvedla z popela.

GM vlastní 11 značek, které se prodávají po celém světě. 18% podíl obrovského amerického trhu s novými auty z ní dělá lídra. Po bankrotu byla GM schopna vyřešit mnohé problémy, které ji přivedly na scestí během finanční krize. Obnovené kontrakty poukazují na to, že je firma opět udržitelně zisková. Nízké ceny ropy pomáhají zvyšovat prodeje nejlukrativnějších automobilů a SUV a firma nyní znovu vyrábí i luxusní auta.

GM má velký zájem na tom, aby úrokové sazby zůstaly nízké. Díky nim jsou půjčky na pořízení nového auta oproti dřívějšku dostupnější, což podporuje prodeje. Dokud podmínky levného financování vydrží, nebude se muset GM bát o aktuálně rekordní ziskovost. A to je skvělá zpráva i pro dividendové investory.

Phillips 66

V posledních několika letech se energetické společnosti zbavovaly aktivit v oblasti zpracování ropy. Vznikly tak samostatné firmy jako například Phillips 66 (výsledek odštěpení zpracovatelské divize ConocoPhillips v roce 2012). S tím, jak ceny ropy klesly, se však ukázalo, že to nebyl od firem zabývajících se těžbou a produkcí surovin zrovna nejlepší krok.

Phillips 66 je nezávislým zpracovatelem ropy. Vlastní i franšízu čerpacích stanic, lukrativní chemický byznys a více než 62 tisíc mil potrubí. Vlastní 15 rafinérií po celých Spojených státech, poslední dobou se ale zaměřuje na aktivity s vyšší marží. Výsledkem této změny je menší vystavení firmy riziku na trhu s komoditami.

Z historického pohledu je firma již na dobré cestě ke štědré distribuci hotovosti akcionářům. Má nyní v rozvaze čistou hotovost a investice v hodnotě 6,79 miliardy USD, což představuje přes 15 % tržní kapitalizace firmy. Zarážející na její rozvaze je nízké zadlužení, což není obvyklé pro takto kapitálově náročný byznys. Energetický sektor v kontextu nízkých cen komodit nepůsobí zrovna jako populární místo, kam by chtěl investor "zaparkovat" peníze, ocenění Phillips 66 ale působí atraktivně.

PG&E

PG&E dodává elektřinu 5,3 milionu a plyn 4,4 milionu zákazníků v centrální a severní Kalifornii. Je to atraktivní trh, hlavně díky agresivní cenové politice státních regulátorů vlivem pobídek k potřebnému zlepšování infrastruktury. PG&E vyrábí elektřinu ve 120 elektrárnách. Firma se zbavila svého neregulovaného byznysu zhruba před deseti lety. Predikovatelné zdroje příjmů nyní znamenají podobně predikovatelné výplaty dividend.

Velkým černým mrakem, který se vznášel nad PG&E v posledních letech, byla exploze plynovodu San Bruno v roce 2010. Na firmu pak dopadly zpřísněná regulace a dodatečné náklady. Společnost ale očekává, že by všechny spory měly být letos dořešeny, čímž se otevřou dveře zvyšování dividend již toto léto. Firma dividendy nenavýšila od roku 2010. Až se obloha vyjasní, akcionáři se konečně dočkají.

Macy's

Provozovatel maloobchodního řetězce Macy's má sice ze všech uvedených titulů nejnižší dividendový výnos, na druhou stranu ale možná největší prostor zvyšovat výplatu. Už čtyři kvartály vyplácí dividendu 31,25 centu na akcii, takže pokud má být historie indikátorem, měli bychom se zvýšení dividendy dočkat v květnu.

Firma se veze na vlně rostoucích spotřebitelských výdajů a těží z přesunu k luxusním značkám a z vylepšených prodejních iniciativ. Expanze privátních značek Macy's nabízí velkou příležitost pro růst marží a odlišení se na trhu. Díky stále větší oblibě exkluzivních produktů si Macy's může dovolit zvýšit dividendu. Výplatní poměr firmy je pouhých 13,5 %, což je nejnižší úroveň od předchozího zvýšení dividendy. Zveřejnění výsledkové zprávy plánované na květen by mohlo být příležitostí oznámit akcionářům novou dividendovou politiku.

Zdroj:
thestreet.com
Akciové tipy
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat