Akcie: Na lednový efekt zapomeňte!

Dostaví se lednový efekt? Jaký bude rok 2011 celkově pro akcie? Jaké faktory budou trhy ovlivňovat nejvíce?

Na první otázku bude najít odpověď zřejmě nejsnadnější. V lednový růstový efekt nevěřím.

Indikátory sentimentu mezi velkými investory (např. Investors Intelligence) i retailem (např. AAII ) jsou extrémně pozitivní, naposledy jsme byli svědky takového optimismu na jaře 2010. Množství "býků" je dokonce stejně velké jako v říjnu 2007.

Mezi finančními poradci to rovněž hýří nadměrným optimismem srovnatelným s roky 2007. Nedivil bych se proto korekci indexů o 4 až 6 %.

Pohlédnout do křišťálové koule na příštích 12 měsíců je těžké, a po státních zásazích a krocích centrálních bank dokonce téměř nemožné. Na jednu stranu jsme byli během podzimu svědky zlepšujících se výkonů ekonomik, zlepšovala se nezaměstnanost, firmy si držely vysokou ziskovost. V uplynulém roce vůbec prokázaly akciové trhy značnou odolnost, ekonomiky se totiž potýkaly s nedostatečným oživením a se zadlužením.

Kdy se splatí záchranné balíčky?

Za vše se sice jednou platí, ale kdy se bude účtovat za dluhy, které pomohly zacelit finanční krizi, zůstává ve hvězdách. Kvantitativní uvolňování Fedu a dalších bank je posledním krokem k oživení bezstarostných dnů před finanční krizí.

Jestliže někteří renomovaní ekonomové přirovnávají současný finanční systém k letadlu, kladu si otázku, jak vysoko náš letoun je. Jsme v roce 2007, či 2004? Nebo jsme dokonce na začátku nového dlouhodobého růstového trendu (vždyť krize přece skončila, hlásají média)? Po pravdě řečeno nevím, ale poslední variantě nevěřím. Index S&P 500 v letech 2009 a 2010 rostl dvouciferným tempem. V historii se přitom nenajde mnoho příkladů, kdy americké indexy rostly do třetice ze sebou robustním tempem. Naposledy se to podařilo v letech 1995 až 1999 (internetová bublina), předtím musíme zajít až na začátek 50. let minulého století.

Výše úvěrů na obchodování s akciemi na NYSE sice zatím nedosáhla výše z "go-go dní", kdy se na lodi ještě tancovalo (2007, 2008), ale již přesahuje roky 2005 a 2006.

Index S&P 500 svým růstem k 1 260 bodům vyplňuje tzv. "lehmanovský gap", tedy úrovně, odkud následoval drtivý a rychlý propad trhů na podzim 2008 po krachu Lehman Brothers.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Stejně tak se úroveň ekonomické aktivity vrátila tam, kde by byla bez tehdejšího kolapsu. To, že se nechá padnout Lehman Brothers, málokdo čekal, a tak spousta investorů zůstala v pozicích. Po dvou a půl letech jsme zpět, takže by případný další růst trhů by znamenal možnost pro tyto investory vystoupit z trhu bez ztráty. Zásadnější růst nad 1 300 bodů u S&P 500 tedy může být velkým problémem už z tohoto důvodu.

Jak zareagují ziskové marže firem na rostoucí ceny komodit? Je síla titulů z finančního sektoru v posledních týdnech příslibem pro rok 2011? Nebo bude lepší se držet kvalitních dividendových titulů?

Člověka by napadla řada dalších otázek, na něž budou trhy společně hledat odpovědi v příštích týdnech a měsících. V každém případě přeji všem investorům vše nejlepší v roce 2011 a štastnou investorskou ruku!

Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat