Aktuální pohled na české akcie: Výhled do roku 2012

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí je za námi. Jak si společnosti obchodované na pražské burze vedly a jaké mají výhledy do roku 2012? Které akcie držet, a kterých se raději zbavit? Komentáře k nejlikvidnějším titulům ze SPADu v podání Petra Hlinomaze, analytika BH Securities.

AAA Auto

Akcie AAA Auto v uplynulém měsíci sice mírně klesly, ale podepsla se na nich spíše negativní situace na akciových trzích, čtvrtletní výsledky hovořily naopak v jejich prospěch. Společnost dosáhla lepších výsledků v porovnání s našimi odhady. Za prvních 9 měsíců tohoto roku zvýšila meziročně tržby o 35 % a vykázala růst jádrového zisku EBITDA přes 46 %. Společnost zopakovala zájem opatrně rozvíjet činnost v Maďarsku a Rusku.

Aktuální vývoj kurzu akcií AAA Auto sledujte zde

CME

Čtvrtletní výsledky nebyly podle mého názoru přesvědčivým argumentem pro růst ceny akcií, když společnost vykázala vysokou ztrátu a nejistý výhled reklamního trhu. To potvrdil i pozdější vývoj ceny akcií na burze. Výhled společnosti do konce roku směřuje k 850 milionů USD tržeb a 166 milionům USD EBITDA.

Ratingová agentura S&P v listopadu snížila mediální společnosti výhled ratingu ze stabilního na negativní, protože se domnívá, že pokud by se dále zhoršily ekonomické podmínky, mohla by mít CME problémy s likviditou. Koupě akcií CME obsahuje stále značnou dávku rizika, s ohledem na nejistoty plynoucí z napětí na akciových trzích.

Aktuální vývoj kurzu akcií CME sledujte zde

ČEZ

Provozní úroveň hospodaření není nijak dotčena. V praxi jsme nebyli svědky poklesu cen elektřiny na trhu nebo slabení poptávky. Strmý propad čistého zisku sice překvapil, ale pozadí tohoto propadu nebylo tak dramatické. Příčiny zaostání za odhadem jsou v jednorázových účetních položkách a v externích faktorech (regulace a zásahy politiků do prostředí v energetice v tuzemsku i v zahraničí).

V rámci výhledu stojí za zmínku, že ČEZ již prodal prakticky veškerou produkci na rok 2012 v průměru za 52,50 EUR/MWh. Nicméně rizika spojená s vlivem regulatorských změn a případných změn daňového zatížení budou stále aktuální.

Aktuální vývoj kurzu akcií ČEZ sledujte zde

NWR

Komentáře společnosti k výsledkům obsahují mimo jiné určité pochybnosti o vývoji v příštím roce. Snížený výhled očekávaného prodeje koksu v tomto roce na 525 až 575 tun může být indikací oslabujícího ocelářského sektoru. Akcie přes solidní výsledky nemají mnoho impulzů pro růst. Pozitivně však vnímám prostor pro hrubou dividendu cca 12-14 eurocentů.

Konec roku nepředstavuje pro akcie NWR žádné vzrušení, spíše mám obavy z prvního čtvrletí v roce 2012. Míra poklesu ekonomiky totiž není zřejmá. České ocelářské společnosti indikují zhoršená očekávání, na druhé straně odhady růstu produkce automobilových výrobců by mohly ocelářský průmysl podpořit.

Aktuální vývoj kurzu akcií NWR sledujte zde

Pegas Nonwovens

Čtvrtletní výsledky společnosti byly dobré, avšak v souladu s očekáváním trhu, takže k žádnému velkému překvapení nedošlo. Potvrdilo se zlepšení jádrového zisku EBITDA, kde do výsledku již drobným dílem přispěla také produkce 9. linky.

Výhled společnosti do konce roku byl potvrzen asi na spodní hranici intervalu +2 % až +7 % meziročního růstu EBITDA.

Aktuální vývoj kurzu akcií Pegasu Nonwovens sledujte zde

Unipetrol

Titul je již delší dobu ukotven na hladině 170 Kč, a to spíše z technických než z fundamentálních důvodů, jinak bych čekal větší fluktuace. Pohled na hlavní čísla uplynulého kvartálu odhalil velmi dobrou shodu skutečnosti s odhady. Nižší objemy se projevily hlavně v segmentu rafinérií a maloobchodu.

Petrochemické marže korigovaly v uplynulém čtvrtletí velmi vysoké hodnoty, přesto měly ponechat zmíněný segment v zisku. V EBIT se však projevil efekt nižího ocenění zásob z důvodu prodejů vlastních skladů.

Aktuální vývoj kurzu akcií Unipetrolu sledujte zde

Erste Group

Rakouské banky včetně Erste zasáhlo prohlášení regulátora, že banky působící v zemích střední a východní Evropy budou muset splňovat kritéria Basel III již v roce 2013. Erste Group sice tato kritéria zhruba splňuje, ale nikde není řečeno, že ji zhoršující se vyhlídky a vývoj evropských ekonomik nemohou dostat mimo interval a že nebude muset hledat další kapitál.

Na druhou stranu, i v této situaci pokračuje v expanzi. Současné ceny na burze jsou na první pohled lákavé, ale byl bych raději hodně obezřetný vzhledem k nejistotě plynoucí z dluhové krize.

Aktuální vývoj kurzu akcií Erste Group sledujte zde

Komerční banka

Po zveřejnění čtvrtletních čísel v listopadu si trh více uvědomil omezený prostor pro dividendu. Příčinnou jsou řecké a italské dluhopisy v portfoliu banky. Nebýt řeckých dluhopisů, jsou výsledky banky takřka excelentní.

Ve finančních aktivech zůstává 2,9 miliardy Kč řeckých dluhopisů a 7,8 miliardy Kč italských dluhopisů, což představuje potencionální hrozbu do budoucna.

Proto si myslím, že není potřeba spěchat s nákupy akcií. Spíše případně využít náhlých a rychlých poklesů, kdy lze spekulovat na vzestupnou korekci.

Aktuální vývoj kurzu akcií Komerční banky sledujte zde

VIG

Akcie VIG často následují akcie Erste bez ohledu na vlastní zprávy. Nedávný pokles kurzu bych spíše připisoval celkovým obavám ve finančním sektoru než kvartálním výsledkům.

I pojišťovna VIG odepisovala rizikové státní dluhopisy. Po 3. čtvrtletí má odepsáno 50 % řeckých a 10 % italských dluhopisů, ale žádné obavy ze ztrát spojených s těmito dluhopisy se zatím nepotvrdily.

Společnost si vytváří další prostor pro růst zisků, když expanduje na Balkáně a usiluje o polskou pojišťovnu Warta, kterou prodává belgická KBC.

Aktuální vývoj kurzu akcií VIG sledujte zde

Telefónica C.R.

S nákupem akcií není potřeba spěchat, protože je pravděpodobné, že do konce roku přijdou lepší nákupní možnosti v souvislosti s očekáváným poklesem budoucí dividendy.

Ve prospěch akcií však hovoří existence dividendy jako takové a možnost odkupu akcií v příším roce.

Aktuální vývoj kurzu akcií Telefóniky sledujte zde

Philip Morris ČR

Komentovat akcie této společnosti je, řekl bych, "stále stejná písnička". Philip Morris ČR nabízí stále bezkonkurenční hrubý dividendový výnos mezi 7 a 8 % ročně. V souvislosti s volatilitou a nejistotu na akciových trzích je stále považován za bezpečný přístav, kurz akcií proto roste.

Zhoršený výhled ekonomiky však může znamenat pro společnost tlak na spotřebitele a s ním spojený posun k segmentu levných cigaret. Dalším rizikem je pašování cigaret.

Philip Morris ČR po 3. čtvrtletí zachovala investorům reálný pohled na solidní dividendu i přes pokles trhu s cigaretami v Česku.

Aktuální vývoj kurzu akcií Philip Morris sledujte zde

Fortuna

Pokud mám nějak charakterizovat vývoj akcií Fortuny v posledním období, tak zjevně vyprchal efekt nadějí spojených s odchodem Sazky ze scény nebo s hypotetickým propojením Fortuny se Sazkou.

Akcie by v ceně měly odrážet skutečnost, že za rok 2011 nelze nejspíš čekat tak příznivou dividendu jako loni, protože zisky trpí kvůli nákladům na loterijní projekt. Dále bychom měli počítat s těžším prosazováním se na loterijním trhu z důvodu další konkurence.

Aktuální vývoj kurzu akcií Fortuna sledujte zde

KIT Digital

Dovolím si říct, že už je načase, aby se u společnosti objevil "nějaký" zisk. KIT Digital většinu výnosů vždy spotřebovala, a to nejen na akvizice, ale mnohdy i na osobní náklady, byť spojené s majetkovými pohyby.

To je příčinnou určité nedůvěry, tudíž je podle mne vhodné počkat, jak bude společnost hospodařit dále a jak se zavděčí investorům, kteří dosud mohli doufat jen v kapitálové zisky spojené s pohybem kurzu. S dividendou zatím nepočítám.

Aktuální vývoj kurzu akcií KIT Digital sledujte zde

ORCO

I když čtvrtletní výsledky mají v hodnocení společnosti v ročním cyklu menší váhu, nemohly se kurzu akcií nedotknout. Myslím si, že akcie ORCO zůstávají rizikovou investicí, kdy přínosy pro investora jsou nejisté.

Je asi lepší, když investor vyčerpá nejprve všechny slibnější a méně rizikovější příležitosti na burze.

Aktuální vývoj kurzu akcií ORCO sledujte zde

Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat