Americké akcie: 10 důvodů, proč nevěřit v překonání lednových maxim

Poté, co se na akciové trhy vrátila volatilita a indexy se ani po dočasném vzpamatování nedokázaly vrátit na rekordy z konce ledna, se množí spekulace, co bude dál. Optimisté věří v obrat a chápou současný vývoj jako nutnou korekci, pesimisté očekávají hlubší propady. Co druhým jmenovaným hraje do karet?

Investoři se mohou k současné situaci stavět jakkoli, ale je pravda, že déle než rok trvající období bez propadu cen akcií o 2 % nejsou zrovna běžná. Aktuální korekce je tedy nepochybně ozdravná. Doug Kass, zakladatel a šéf Seabreeze Partners Management, si myslí, že trhy již letos na maxima z ledna nedosáhnou. Uvádí pro to deset celkem rozumných důvodů.

Prezident. Toho, že chování amerického prezidenta a jeho administrativy, i přes populistické předvolební sliby a zavedení daňové reformy, není pro akciové trhy příliš dobré, si musí všimnout každý. Nesystémové kroky, impulzivní chování a vyvolávání obchodních válek nakonec na trhy musí dolehnout.

Nezamýšlené, ale očekávané dopady obchodní války aneb Jak jde Trump (nejen) proti Trumpovi
Minulý týden Donald Trump mimo jiné podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard USD. Tři poznámky k začínající obchodní válce nabízí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Vazby na Rusko. Vyšetřování Muellerovy komise, která vyšetřuje možné ovlivňování prezidentských voleb v USA ze strany Ruska, sice není u konce a neustále se objevují nové skutečnosti, ale jeho výsledek může mít na akciové trhy nepříznivý vliv.

Volby do Kongresu (modrá vlna). Letošní volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů mohou pro republikány skončit špatně. Nahrává tomu historická statistika a také zmíněné chování prezidenta, který republikánům nedělá dobré jméno. Pro administrativu by to mohla být velká rána a pro akcie také.

Očekávání ohledně synchronního globálního ekonomického oživení jsou mylná. Mnozí analytici jsou optimisticky naladěni díky dobrým zprávám z amerického trhu práce, ale podle Kasse nejde o vhodný ekonomický indikátor. Opatrné predikce růstu HDP, zejména v období obnovy po hurikánech a tři měsíce po schválení daňové reformy, nepůsobí přesvědčivě. Očekávání rychlého růstu může po zveřejnění reálných dat vyústit ve zklamání investorů. A neplatí to pouze pro USA, ale i pro EU.

Zpřísňování politiky centrálních bank. Po devítileté éře extrémně levných peněz se z centrálních bankéřů stávají nepřátelé akciových investorů.

Vládě USA chybí fiskální disciplína. Tolik očekávaná daňová reforma v konečném důsledku jen zvýší rizika spojená s rychle rostoucím dluhem a zvětšujícími se fiskálními deficity. 4 biliony dolarů v bilanci Fedu znamenají velký problém a nově emitované státní dluhopisy za 2-3 biliony dolarů budou vytvářet tlak na úrokové sazby.

Inflace nabývá reálných kontur a sazby míří vzhůru. Stačil růst výnosu 10letých vládních dluhopisů USA o pouhých třicet bazických bodů, aby se zhroutil populární obchod založený na shortování volatility. Něco podobného se děje i na trhu s mezibankovními sazbami. 3měsíční LIBOR se dostal nad 2,3 % a za rok již vzrostl o více než 115 bazických bodů, tedy více než základní sazba Fedu. Rozdíl mezi 3M LIBOR a takzvaným overnight indexed swapem roste (spread LIBOR/OIS ukazuje, jak drahé jsou půjčky oproti bezrizikové úrokové sazbě), a ačkoli nikdo neví proč, je jasné, že to vede ke zdražování úvěrů, a tedy potenciálním problémům.

Inflace je pro akcie větší problém než sazby
Růst úrokových sazeb centrálních bank bývá považován za špatnou zprávu pro akcie. Stejný, nebo dokonce horší vliv na výkonnost akcií ale může mít také rychlý nárůst inflace.

Obchodní válka již není jen senzačním mediálním titulkem. Poté, co začaly platit cla na hliník a ocel dovážené do USA, přičemž Trump udělil (v některých případech dočasné) výjimky řadě zemí, Čína oplácí stejnou mincí.

Akcie FANG vévodí trhu, a jsou proto hrozbou. Akcie společností Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet táhnou již delší dobu trh vzhůru, ale jejich rostoucí vliv a akviziční politika narušují všechna odvětví, do nichž vstoupí. Kromě těch to má vliv i na zaměstnance dotčených firem, a dokonce i na realitní trh.

Rostoucí optimismus mezi individuálními investory. Rekordní přílivy peněz do fondů a ETF jsou obecně považovány za kontrariánský, tedy v tomto případě medvědí indikátor. Investoři hnaní optimismem navyšují aktivitu po nedávných propadech, což ale nakonec bude znamenat ještě větší lavinu, pokud budou propady pokračovat.

Index S&P 500 se v současnosti pohybuje okolo 2 600 bodů, podle Kasse je ale přiměřená úroveň zhruba 2 400 bodů. Riziko poklesu je podle něj pětinásobně větší než možnost opětovného růstu. Uvidíme na konci roku, jak je na tom Kass s predikcemi, ale jeho argumenty dávají smysl.

Zdroj:
Realclearmarkets.com
Americké akcie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat