Americké akciové indexy mírně korigovaly středeční růst, ztráty ale byly ve čtvrtek minimální

Americké akcie během čtvrtka kolísaly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se z mínusu dokázaly dočasně vyhoupnout nad nulu, nakonec ale všechny hlavní benchmarky mírně ztratily. Investoři se vedle hospodářských výsledků firem zabývali především pátečním termínem pro schválení výdajů vlády v Kongresu.

Index Dow odepsal 0,37 % na 26 017,81 bodu, S&P 500 ztratil 0,16 % na 2 798,03 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 7 296,05 bodu. Dařilo se technologickému a telekomunikačnímu sektoru, ztrácely naopak energetika, průmysl a základní suroviny. Index volatility VIX stoupl o 2,6 % na 12,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,62 %. Silný den mají za sebou bitcoin a ethereum se zisky okolo 8 %.

Odborníci poukazují na "souboj" rychlosti růstu ekonomiky a rychlosti růstu úrokových sazeb a pro letošní rok předpovídají větší výkyvy na akciovém trhu, než k jakým došlo v loňském roce.

Hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí představily během dne například Morgan Stanley a BB&T (+1,61 %). V obou případech zisky i tržby překonaly odhady analytiků. Takový je prozatím obrázek celé výsledkové sezóny. "Podle našeho názoru trh jako celek nepřizpůsobil své odhady aktuálně solidním ekonomickým fundamentům," uvedl Tony Dwyer ze společnosti Canaccord Genuity. Po skončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky mimo jiné společnosti IBM a American Express.

Akcie General Electric (-3,29 %) pokračovaly ve svém sestupu a klesly pod 17 USD. Takto nízko se jejich cena pohybuje poprvé od prosince 2011.

Dolar na devizových trzích obnovil pokles, který je podle analytiků z větší části odrazem neschopnosti politiků v USA dohodnout se na přechodném zvýšení stropu pro zadlužení. To je nutné k tomu, aby mohly bez přerušení fungovat vládní úřady. Zájem tak byl o další měny, zejména o britskou libru, euro či japonský jen. Historie ukazuje, že uzavření vládních úřadů a agentur vede nejen ke ztrátám dolaru, ale také k mírnému oslabení akciového trhu.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, později ztráty smazal a krátce před 22.00 SEČ se nacházel na 90,55 bodu. To je zhruba stejná hodnota, na které byl ve středu. Euro i libra na dolar získávaly 0,43 % na 1,2239 USD, respektive 1,389 USD. Vůči jenu dolar oslabil o 0,21 % na 111 JPY.

"Politika sabotuje ekonomiku," řekl analytik Boris Schlossberg ze společnosti BK Asset Management. Kongres musí zvýšení stropu zadlužení pro financování vládních úřadů dohodnout do pátku. Pokud tak neučiní, dá se podle analytiků čekat další oslabení dolaru. Od 1. října 2017, kdy začal nynější finanční rok, fungují Spojené státy již ve třetím rozpočtovém provizoriu.

K oslabení dolaru přispívá i odklon od dolaru jako rezervní měny. Údaje Mezinárodního měnového fondu ukazují, že globální investoři včetně některých centrálních bank část peněz z dolarů přesouvají k euru a britské libře.

Ceny ropy ve čtvrtek po počátečním poklesu zamířily vzhůru, když je povzbudila zpráva o citelném snížení zásob suroviny v USA. Obchodníci přitom očekávají, že dohoda členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby povede ke zvýšení dodávek z USA.

Zásoby ropy v USA podle vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden klesly o 6,9 milionu barelů. Analytici očekávali propad o 3,5 milionu barelů. Rekordní pokles na úroveň nejméně z roku 2004 zaznamenalo klíčové distribuční středisko Cushing v Oklahomě. Po poklesu z předchozího týdne se ale v USA zvýšil objem produkce. Minulý týden vzrostla na 9,75 milionu barelů denně.

OPEC ve čtvrtek uvedl, že kvůli rostoucí ceně očekává letos vyšší dodávky na trh z USA a dalších nečlenských zemí. Organizace odhaduje, že to bude o 1,15 milionu barelů denně více oproti původně očekávaným 990 000 barelů za den.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Morgan Stanley (ve čtvrtek +0,90 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 9,5 miliardy USD (loni: 9 miliard USD, odhad: 9,2 miliardy USD).
  • Výsledky Bank of New York Mellon (ve čtvrtek -4,39 %) ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 3,73 miliardy USD (meziročně -2 %, odhad: 4,0 miliardy USD).
  • Výsledky American Express (ve čtvrtečním after-marketu -2,5 %) ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 8,84 miliardy USD (odhad: 8,72 miliardy USD). Firma kvůli jednorázové položce spojené se změnou daňového zákona vykázala čistou ztrátu 1,41 USD na akcii, a pozastavuje program odkupu akcií. Dividendu ale hodlá nadále vyplácet.
  • Výsledky IBM (ve čtvrtečním after-marketu -4,6 %) ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 5,18 USD (odhad: 5,17 USD), tržby 22,5 miliardy USD (odhad: 22,06 miliardy USD). Firma poprvé po 22 kvartálech zvýšila tržby. V souvislosti s daňovou reformou IBM zaplatí jednorázově 5,5 miliardy USD.
Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat