Co musíte ráno vědět (11. května)

Image
Marihuana - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jak zahájily druhý květnový týden akcie v Evropě a v USA, která další velká banka zřejmě vezme kryptoměny na milost a co nahrazuje na polích libanonských zemědělců brambory? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pondělí kvůli tlaku na velké technologické tituly výrazně klesly, trh řeší riziko vysoké inflace

Americké akcie na úvod týdne výrazně oslabily, nejvíce technologický index Nasdaq Composite. Dow poprvé v historii stoupl nad 35 000 bodů, v závěru seance ale neudržel ani mírný zisk a také klesl. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,10 % na 34 742,82 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,04 % na 4 188,43 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,55 % na 13 401,86 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 17,80 % na 19,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,604 %. Ceny ropy se prakticky nezměnily, zlato přidalo zhruba 0,3 %, stříbro naopak půl procenta ztratilo. Během dne pokračoval růst ceny etherea, které zdražilo nad 4 100 USD, večer evropského času se ale kurz pohyboval zpět pod čtyřmi tisíci dolarů. Bitcoin oslabil zhruba o čtyři procenta.

Nevíte, jestli prodávat akcie, které vám už hodně vydělaly? Odpovězte si na těchto pět otázek

Delphi Digital: Těchto 5 grafů ukazuje, že má bitcoin (nejen) v dalším roce kam růst

2. Evropské akcie v pondělí posílily na nový rekord. Dařilo se sektoru základních materiálů, pod tlakem byly technologie

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v plusu a panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel na novém maximu, když přidal 0,10 % na 445,39 bodu. Dílčí index sektoru základních materiálů se zvýšil o více než 2 %, naopak index technologického odvětví klesl o 1,4 %. Německý benchmark DAX se zvýšil o 0,76 bodu na 15 400,41 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,01 % na 6 385,99 bodu, zatímco britský FTSE 100 odepsal 0,08 % na 7 123,68 bodu.

Erste doporučuje nákup akcií CTP Group, realitní portfolio společnosti nabírá na síle

O fiskální dominanci v zadluženém světě

3. Pražská burza na úvod týdne posílila, dařilo se většině hlavních titulů

Obchodování na pražské burze skončilo v pondělí v zelených číslech. Index PX přidal 0,18 % na 1 111,92 bodu. V plusu skončila většina hlavních emisí, nejvíce se dařilo akciím likérky Stock Spirits a Komerční banky, které přidaly více než dvě procenta, respektive více než procento. Přes procento naopak odepsaly MONETA Money Bank a vývojář antivirového softwaru Avast. Index PX je aktuálně nejvýše od loňského 6. února.

Investorský magazín: Family office od A do Z

Investoři mají už jen týden na objednávku nových akcií výrobce bezpilotních letadel Primoco. Výtěžek emise pomůže české firmě naplnit její mimořádný růstový potenciál

4. Očekávané události

V úterý vyjdou inflační data v Číně a také v Česku, Itálie oznámí průmyslovou produkci a Spojené státy statistiku volných pracovních pozic a index důvěry menších firem. Nejsledovanější bude index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Švýcarská banka UBS zvažuje, že klientům nabídne investice do kryptoměn

Největší švýcarská banka UBS začala zvažovat, že bohatým klientům umožní investovat do digitálních měn. Po vzoru amerických investičních bank chce uspokojit rostoucí poptávku, informovala v pondělí agentura Bloomberg. O začlenění kryptoměn do svých portfolií uvažují mimo jiné americké investiční banky JPMorgan Chase a Morgan Stanley.

6. Ministr: Francouzská ekonomika bude na předpandemické úrovni v prvním pololetí 2022

Hospodářská aktivita Francie se vrátí na úroveň z doby před pandemií v prvním pololetí příštího roku. Řekl to v pondělí francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Potvrdil zároveň, že druhá největší ekonomika Evropské unie letos vzroste o pět procent.

7. Země G7 by kvůli pandemii měly do roku 2030 investovat ročně bilion dolarů

Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 by měla do roku 2030 investovat ročně bilion dolarů, aby se globální ekonomika zotavila z pandemie a zůstala na cestě udržitelného růstu. Uvádí to zpráva, kterou si vyžádal britský premiér Boris Johnson. Plány předpokládají i transformaci energetického sektoru, aby se zpomalilo globální oteplování. Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Francie a Itálie.

8. Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše od března 2018

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v květnu vystoupila na maximum od března 2018. Přispěl k tomu růst dílčího indexu očekávání, který je na rekordu, a optimistické hodnocení současné situace. Výsledky průzkumu ukazují, že eurozóně se daří překonat krizi způsobenou nemocí covid-19, uvedla v pondělí společnost Sentix.

9. Americké rafinérie si kvůli výpadku sítě produktovodů objednávají tankery

Velké americké rafinérie na pobřeží Mexického zálivu si kvůli výpadku hlavní sítě produktovodů začaly objednávat tankery, aby měly ropné produkty zatím kde uskladnit. S odkazem na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters. Tankery objednávají také obchodníci, kteří chtějí do Spojených států dostat benzín z Evropy. Počítačové systémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů v USA, v pátek napadli hackeři. Podle zdrojů amerických médií za útokem zřejmě stojí ruští hackeři z relativně nové zločinecké organizace známé jako DarkSide.

10. Nizozemsko dá dvě miliardy eur na projekt zachycování a skladování uhlíku

Nizozemská vláda poskytne dvě miliardy eur na projekt, který se má stát jedním z největších na zachycování a skladování uhlíku na světě. Oznámil to v pondělí provozovatel přístavu v Rotterdamu. Projekt chystá konsorcium, které zahrnuje firmy Royal Dutch Shell a ExxonMobil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Libanonští zemědělci mají dost chudoby, místo brambor pěstují konopí

Libanonec abú Alí se 30 let věnoval pěstování brambor. Současná hospodářská krize v jeho zemi a pád měny ho však přiměly přeorientovat se na konopí. Vydělá si více a může si dovolit slušnější život, píše agentura AFP. "Nedělám to z lásky k hašiši. Je to jen levnější než jiné plodiny a umožní to důstojnější život," řekl sedmapadesátiletý abú Alí z oblasti Baalbek na východě Libanonu.

S tím, jak se libanonská libra propadá vůči dolaru, stoupají ceny dováženého benzínu, osiva, hnojiv i pesticidů. Ke konopí se obrací stále více libanonských zemědělců, kteří měli existenční potíže už před současnou krizí. "My, kdo se věnujeme zemědělství, jsme ztracené případy," řekl abú Alí, který souhlasil s rozhovorem, ale pod smyšleným jménem. Stát toto odvětví zanedbává desítky let a mnoho lidí jako on se zadlužilo u bank nebo lichvářů a dluhy museli splatit prodejem půdy nebo nemovitostí.

Aby se tomu vyhnul, začal abú Alí v roce 2019 pěstovat konopí. Stojí to čtyřikrát méně než pěstování brambor nebo fazolí. Nepotřebuje se k tomu tolik vody a existuje stálá poptávka, což abú Alímu zajistilo po letech stabilní příjem. "Když jsme pěstovali brambory, neměli jsme ani na topný olej," říká zemědělec.

Na konopí vyčlenil dva hektary svých pozemků, což stačí k tomu, aby při každé sklizni získal 100 kilogramů hašiše. Jeden kilogram se prodává v průměru za dva miliony libanonských liber, v přepočtu na černém trhu za 160 dolarů. Když je vysoce kvalitní, dá se ale také prodat kilogram i za pět milionů libanonských liber.

"Nežiju si na vysoké noze, ale mohu zajistit jídlo a podporovat rodinu," říká abú Alí. Dříve se konopí pěstovalo jen v několika vesnicích v Baalbeku, například v Jammúně. Zástupce jejího starosty Husajn Šrajf říká, že teď už se pěstuje v celém regionu. "Mnoho zemědělců přestalo pěstovat to, co pěstovali dříve, protože měli velké ztráty. Konopí vyjde levněji a zaručuje zisk bez ohledu na cenu, za niž se prodá," říká Šrajf.

OSN ve své loňské zprávě uvedla, že po Maroku, Afghánistánu a Pákistánu je nyní Libanon čtvrtým největším producentem hašiše. Konopím je osázeno 40 000 hektarů půdy, i když je v Libanonu oficiálně zakázán prodej i konzumace marihuany. Loni parlament zlegalizoval pěstování konopí k lékařským účelům ve snaze dopomoci strádající ekonomice zajistit příjem.

Ministr zemědělství Abbás Murdata řekl, že se stále čeká na další úřední rozhodnutí. Roční příjem z hašiše může dosáhnout i 350 milionů dolarů a pátým rokem pak až miliardu. Vláda ale stále neustavila regulační úřad, který bude dohlížet na dodržování zákona. Současné mnohaměsíční licitování o složení nové vlády znamená, že v brzké době tento dozorčí úřad nevznikne. Murtada spolupracuje s mezinárodními institucemi na plánu, který by pomohl libanonskému zemědělství, jež má za sebou roky opomíjení.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) konstatovala, že se loni zemědělská produkce v Libanonu podstatně snížila. Libanonský zástupce při této organizaci Maurice Saád si myslí, že letos to může být ještě horší. "Mnoho zemědělců loni buď vůbec pěstovat nemohlo, nebo museli zasít na menší ploše," řekl. Lidé se v důsledku toho zadlužují nebo používají prošlá osiva, takže mají nižší výnosy, dodal. Vláda chce s pomocí FAO nabídnout 30 000 pěstitelů 300dolarové kupony na nákup vybavení a zásob.

Muž, který si přál být označen jménem Muhammad, v garáži v Jammúně sleduje, jak dva zaměstnanci s pomocí síta z rostlin extrahují pryskyřici. Venku stojí o stěnu opřené pytle s konopnými semeny. I Muhammad 20 let pěstoval brambory a s konopím začal v roce 2018. Věnoval mu něco přes hektar polí a za to, že sousedy nechává používat vodu ze své studny, si od nich nechává platit hašišem. Na minulost už si ani nevzpomene. "Když se dáte na brambory, jste jeden rok v zisku, ale tři další ve ztrátě. S hašišem máte peníze pořád. Kdyby nebylo konopí, neměli by tady lidé co jíst," říká šedesátiletý Muhammad.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat