Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

Jak zareagovaly světové burzy na nejrychlejší růst amerických spotřebitelských cen za třicet let, jaký nový výrobce elektromobilů je k mání na americké burze a kdo kromě Marka Zuckerberga plánuje metaverzum? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu oslabily kvůli obavám z vysoké inflace

Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám investorů z negativních dopadů vysoké inflace. Index Dow ztratil 0,66 % a uzavřel na 36 079,94 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,82 % na 4 646,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,66 % na 15 622,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,34 % na 18,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi 12 bazických bodů na 1,570 %.

Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum, kryptoměny - ilustrační foto
10. 11. 2021 10:25
Jak je na tom trh s kryptoměnami? Tenhle graf stojí za to sledovat

Když je na maximu cena bitcoinu, běžní příznivci kryptoměn mají jasno, že je trh na vzestupu. Když se ale připojí další...

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, investory potěšila výsledková sezóna

Nově oznámené výsledky hospodaření evropských společností Allianz, E.ON, adidas, Marks & Spencer, Ahold či Infineon byly většinou dobré, a investory tak ve středu od nákupů neodradil ani nejrychlejší růst cen v USA za posledních třicet let. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,22 % na 483,76 bodu, německý DAX posílil o 0,17 % na 16 067,83 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,91 % na 7 340,15 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,03 % na 7 045,16 bodu.

Alokace investic, diverzifikace, portfolio
10. 11. 2021 6:30
Jak na investiční portfolio: Příručka kapitálového stratéga

Drobní investoři se často nadchnou pro jednotlivé akciové tituly a s nimi spojené příběhy. Nejednou také začínají tím...

3. Pražská burza ve středu oslabila o více než procento

Index PX pražské burzy ve středu klesl o 1,06 % na 1 373,71 bodu. Sestoupil tak z dlouholetých maxim. Jedná se o jeho první oslabení v posledních šesti dnech. Index táhla do červených čísel především Erste Group Bank. Oslaboval i ČEZ.

Burzovní palác
10. 11. 2021 12:26
ČS: Listopadová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh po první dekádě listopadu analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek bude asijské obchodování moct reagovat na výrobní ceny v Japonsku a nezaměstnanost v Austrálii, dopoledne si vezme slovo Británie a její statistiky z průmyslu, stavebnictví, zahraničního obchodu a zpráva o HDP. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
5. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v USA v říjnu vystoupila na 6,2 %, je nejvýše za téměř 31 let

Míra inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 6,2 %, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,4 % v září, oznámilo ve středu americké ministerstvo práce. Podle analytiků se objevují náznaky, že inflace by mohla zůstat velmi vysoko až do příštího roku. Přispívají k tomu mimo jiné narušené globální dodavatelské řetězce.

6. Česko: Meziroční inflace v říjnu stoupla na 5,8 %, nejvýše od roku 2008

Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu meziročně stouply o 5,8 %, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční inflaci na 5,7 %. Experti tvrdí, že inflace má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane nad šest procent. Podle některých analytiků by však v lednu 2022 mohla být dokonce až blízko sedmi procent. Podle nich přitom údaje ukazují, že inflaci neovlivňují jen externí vlivy. Očekávají proto, že na prosincovém zasedání Česká národní banka opět zvýší své úrokové sazby.

7. Výrobce elektromobilů Rivian jde na burzu, prodal akcie za 11,9 miliardy USD

Americký výrobce elektromobilů Rivian získal prodejem akcií v primární veřejné nabídce (IPO) 11,9 miliardy dolarů. Za každou akcii získal 78 dolarů, což je více, než firma původně plánovala. Podle údajů společnosti Dealogic jde o jeden z deseti největších úpisů akcií v primární veřejné nabídce ve Spojených státech. S akciemi podniku se na trhu Nasdaq začalo obchodovat ve středu.

8. Rozpočtový schodek USA na začátku nového fiskálního roku výrazně klesl

Rozpočtový schodek Spojených států se v říjnu meziročně snížil o 42 % na 165 miliard dolarů. Rozpočtové příjmy se díky vyššímu výběru daní od jednotlivců i podniků vyšplhaly na nejvyšší říjnovou úroveň v historii. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí. Říjen byl prvním měsícem nového fiskálního roku v USA.

9. Boeing odškodní rodiny obětí nehody letadla 737 MAX v Etiopii

Americký výrobce letecké techniky Boeing souhlasil, že odškodní rodiny obětí předloňského pádu jeho letadla 737 MAX v Etiopii. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zápisu amerického okresního soudu v Chicagu. V roce 2019 při této nehodě zahynulo 157 lidí včetně čtyř Slováků.

10. Automobilka Porsche odmítá spekulace, že chystá vstup na burzu

Německá automobilka Porsche AG odmítá spekulace, že chystá vstup na burzu. Její šéf Oliver Blume ve středu řekl, že firmě prospívá, když je součástí koncernu Volkswagen. Informovala o tom agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Režisér Pána prstenů prodává za 1,6 miliardy dolarů své studio speciálních efektů

Režisér filmové trilogie Pán prstenů Peter Jackson prodává své studio zaměřené na tvorbu speciálních efektů Weta Digital, které patří mezi nejznámější ve filmovém průmyslu, Za 1,63 miliardy USD je od něj koupí americká společnost Unity Software. Ta chce pomocí akvizice rozvíjet metaverzum, tedy paralelní digitální vesmír. Firmy o tom informovaly v úterý.

Technologie Weta byla kromě Pána prstenů použita rovněž u filmů Avatar či Godzilla vs. Kong. Firma získala několik cen, včetně Oscara a cen Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA). Je známá animovanými postavami jako Glum a Caesar z filmu Planeta opic.

Unity vyrábí software pro videohry a animaci. Vytvořila software pro oblíbenou hru pro mobilní telefony Temple Run.

V rámci dohody bude Unity vlastnit technologická a inženýrská aktiva Weta Digital. Oscarem oceněný tým pro zvláštní efekty, který je součástí divize známé jako WetaFX, zůstane samostatnou firmou, ve které si Jackson ponechá většinový podíl. Očekává se, že WetaFX se stane největším zákazníkem Unity a získá zpětnou licenci na technologie a nástroje.

Výraz metaverzum se stal v technologické oblasti módním pojmem, když Facebook oznámil, že rozšíří své zaměření a bude propojovat uživatele prostřednictvím rozšířené a virtuální reality. To může vyžadovat, aby umělci pracovali s novými nástroji pro vytváření reálných projektů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat