Co musíte ráno vědět (12. dubna)

Image
10. Nike
Obrázek: Honestslogans.com

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, čeho se (ne)obává guvernér ČNB Jiří Rusnok a jak dopadl spor kolem bot ozdobených satanskými symboly a logem Nike? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek posílily, indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech

Americké akcie v pátek posílily a indexy Dow a S&P 500 posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Trh vzrostl třetí týden za sebou, tentokrát jej táhly vzhůru hlavně růstové tituly. Dosud se tento rok větší přízni investorů těšily spíše akcie hodnotové. Index Dow vzrostl o 0,89 % na nové zavírací maximum 33 800,60 bodu (absolutní maximum posunul na 33 810,87 bodu), širší S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na nové zavírací maximum 4 128,80 bodu (historický rekord posunul na 4 129,48 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,51 % na 13 900,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,53 % na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,662 %. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,95 %, S&P 500 se zvýšil o 2,71 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,12 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rekordní jízda pokračuje, index S&P 500 je nad 4 100

6 ETF, se kterými můžete do portfolia zahrnout (nejen) tržní bulvár

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, celý týden byl ale pro hlavní indexy ziskový

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Za celý uplynulý týden, který byl kratší o Velikonoční pondělí, ale všechny hlavní indexy stouply. Panevropský index STOXX Europe 600 se v pátek zvýšil o 0,08 % na nové zavírací maximum 437,23 bodu (absolutní rekord posunul na 437,65 bodu), německý DAX přidal 0,21 % na 15 234,16 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,06 % na 6 169,41 bodu, zatímco britský FTSE 100 klesl o 0,38 % na 6 915,75 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 1,16 %, FTSE 100 se zvýšil o 2,65 %, DAX posílil o 0,84 % a CAC 40 vzrostl o 1,10 %.

(Ne)bezpečná vakcína a tramvajové dilema

Komoditní býci pozorně sledují tento graf

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, v týdenním horizontu index PX stagnoval

Pražská burza na závěr týdne posílila, index PX v pátek stoupl o 0,34 % na 1 091,83 bodu. Více než procento přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, téměř o dvě procenta si polepšily cenné papíry pojišťovny VIG. Do kladných hodnot index PX vytáhla až druhá polovina obchodního dne. Za celý zkrácený týden akcie na pražské burze podle indexu PX zlevnily o 0,01 %, nejvíce posílily akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejvýraznější pokles naopak postihl cenné papíry Monety Money Bank.

Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty okolo dostavby Dukovan, říká akcionář ČEZ

Pět dovedností a vlastností, bez kterých se dnes na trhu práce neobejdete

4. Očekávané události

V pondělí se investoři zaměří na japonský index výrobních cen, tržby maloobchodních prodejců v eurozóně a v USA na bilanci federálního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Guvernér ČNB Rusnok nemá strach, že by Česko postihl inflační šok

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok nemá strach z toho, že by ČR postihl v nejbližších měsících inflační šok a prudký růst cen. Řekl to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Připustil ale to, že inflace může letos být mírně nad dvouprocentním cílem. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová uvedla, že souhlasí s Rusnokem v tom, že je otázkou, co s cenami udělá rozvolnění protikoronavirových opatření.

6. Saudi Aramco prodá za 12,4 miliardy USD podíl ve své firmě pro správu ropovodů

Ropná firma Saudi Aramco prodá za 12,4 miliardy dolarů investorské skupině vedené firmou EIG podíl ve své společnosti pro správu ropovodů. Skupina v této nově vytvořené firmě Aramco Oil Pipelines získá 49% podíl a právo vybírat po dobu 25 let poplatky za ropu přepravenou prostřednictvím sítě ropovodů spravované firmou Saudi Aramco. Je to jedna z největších světových transakcí v oblasti energetické infrastruktury.

7. Alibaba dostala pokutu 18 miliard jüanů za zneužívání monopolu

Čínský státní úřad pro regulaci trhu udělil internetovému prodejci Alibaba pokutu 18 miliard jüanů (60 miliard Kč) za zneužívání dominantního postavení na trhu a porušování protimonopolních pravidel. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na čínská média. Zmíněná suma představuje zhruba čtyři procenta tržeb firmy za rok 2019. Společnost Alibaba v prohlášení, které umístila na sociální síť Weibo, uvedla, že rozhodnutí úřadu akceptovala a podřídí se mu.

8. Internetový prodejce Amazon v USA zažehnal snahu o založení prvních odborů

Část zaměstnanců internetové společnosti Amazon neuspěla s návrhem založit v distribučním centru v americkém státě Alabama odbory. Zatímco proti hlasovalo 1 798 zaměstnanců, pro se jich vyslovilo 738, ukázalo v pátek uzavřené sčítání hlasů. Na průběh dohlížela celostátní odborová organizace zaměstnanců maloobchodu, velkoobchodu a obchodních domů (RWDSU). K vítězství byla třeba prostá většina. Iniciátoři hlasování se chtějí proti výsledku odvolat, protože jej firma podle nich nezákonně ovlivňovala.

9. Americký prezident Joe Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena v pátek představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje ostrý odklon od Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. Rozpočet ve výši 1,5 bilionu dolarů znamená zvýšení základního financování proti současnému roku o osm procent, zahrnuje zvýšení výdajů na boj proti změnám klimatu a násilí páchanému střelnými zbraněmi a počítá s dalšími miliardovými investicemi do veřejné dopravy a sanace životního prostředí.

10. Boeing kvůli možnému problému s elektřinou překontroluje některá letadla 737 MAX

Americký výrobce letadel Boeing požádal 16 svých zákazníků, aby kvůli možnému problému s elektřinou dočasně odstavili z provozu některé verze letadla 737 MAX, dokud je nepřekontroluje a případně neopraví. Podle Boeingu je závada výrobním problémem a týká se jen konkrétní skupiny letadel, nikoliv celé flotily. Závada přichází jen několik měsíců poté, co tento model získal povolení vrátit se po téměř dvouleté vynucené přestávce do vzduchu.

BONUS

Nike se dohodl na urovnání sporu kolem bot se satanskými symboly

Americká společnost Nike se dohodla na urovnání soudního sporu kolem bot se satanskými symboly, které uvedla na trh umělecká skupina MSCHF Product Studio. Ta v rámci dohody přistoupila na to, že boty od zákazníků odkoupí zpět. Nike tvrdí, že boty, na kterých je také jeho logo, porušují jeho ochrannou známku. Žalobu na MSCHF společnost Nike podala minulý týden.

MSCHF boty uvedla na trh ve spolupráci s rapperem Lil Nas X. Boty jsou upravenou verzí tenisek Nike Air Max 97. Je na nich odkaz na biblický verš zmiňující satana a také číslice 666, která satana symbolizuje. Podle MSCHF obsahují i kapku lidské krve. Vyrobeno bylo pouze 666 párů s cenou 1 018 dolarů, které se rychle vyprodaly. MSCHF nyní podle Nike nabídne zákazníkům plnou refundaci, aby boty odstranila z oběhu.

Číslo 666 je v knize Zjevení svatého Jana zmiňováno v souvislosti s odkazem na Antikrista. Na botách je také obrácený kříž, pentagram a slova "Luke 10:18". Ta odkazují na verš z Lukášova evangelia, kde se říká: "Viděl jsem, jak satan padá z nebe jako blesk."

Společnost Nike argumentovala tím, že boty matou spotřebitele. "Když MSCHF své satanské boty uvedla na trh, začaly se také objevovat výzvy k bojkotu Nike. Důvodem je mylná představa, že společnost Nike takový produkt schválila," uvedl přední světový výrobce sportovních doplňků v žalobě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat