Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak dopadlo středeční klání medvědů s býky ve světových akciových arénách, rostou spotřebitelské ceny rychleji v Česku, nebo v Americe a jaké rozuzlení má případ štědrého bankomatu z Dobrušky? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zpevnily, zpráva o prosincové inflaci byla v souladu s očekáváním

Americké akcie v polovině týdne posílily. Spotřebitelské ceny v USA v prosinci sice silně vzrostly, nicméně to bylo v souladu s očekáváním. Investoři proto počítají s tím, že americká centrální banka nezpřísní měnovou politiku více, než se čeká. Většině sektorů také pomohlo, že výnosy amerických státních dluhopisů s delší splatností klesly. Index Dow stoupl o 0,11 % a uzavřel na 36 290,32 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,28 % na 4 726,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,23 % na 15 188,39 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,29 % na 17,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 1,752 %.

Býk, medvěd
Obrázek: Thinkstock
12. 1. 2022 17:24
Ani nadprůměrně dlouhý a silný růst cen akcií není signálem brzkého obratu trendu

Každý růst na trzích musí být dříve nebo později vystřídán poklesem. Odhadnout, kdy se tak stane, je ovšem prakticky...

2. Evropské akcie ve středu posílily o necelé procento

Zprávou dne byla ve středu i v Evropě čerstvá čísla americké inflace. Ta v prosinci dosáhla meziročně 7 %, což je nejvíce za bezmála čtyřicet let. Evropské burzy vytáhly k ziskům především akcie zpracovatelů základních surovin, které přidaly 3,2 %, jedním z mála ztrátových sektorů byl zdravotnický, který odepsal 0,7 %. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 připsal 0,65 % na 486,20 bodu, německý DAX posílil o 0,43 % na 16 010,32 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,81 % na 7 551,72 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,75 % na 7 237,19 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Thinkstock
12. 1. 2022 10:05
Michal Stupavský (Conseq IM): Letošní rok by měl (konečně) přát hodnotovému investování, bude záležet na výběru konkrétních akcií

Středeční streamy patří na Investičním webu konkrétním investičním nápadům. Tentokrát se s Michalem Stupavským...

3. Pražská burza ve středu navázala na úterní růst, opět vylepšila dlouholetá maxima

Index PX pražské burzy ve středu posílil o 0,66 % na 1 442,83 bodu. Benchmark tak opět vylepšil svá dlouholetá maxima, výše uzavřel naposledy v září 2008. Stejně jako v úterý táhly index do kladných čísel především akcie bank. V plusu skončil po třech ztrátových dnech i ČEZ.

Zlato, zlaté cihly
Obrázek: World Gold Council
12. 1. 2022 12:46
Technická analýza: Silnější koruna zlevňuje nákupy zlata

Cena zlata v českých korunách v prvním lednovém týdnu klesla na nejnižší úroveň od loňského října. Podstatný podíl na...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Korea odhalí ceny v zahraničním obchodě, v Česku vyjdou maloobchodní tržby a v Itálii průmyslová výroba. V Americe bude nejsledovanější index cen výrobců, oznámeny budou také týdenní statistiky z pracovního trhu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
7. 1. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v USA v prosinci vystoupila na 7 %, nejvýše od června 1982

Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispělo dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale i náklady na potraviny, benzin a další zboží. Nejnovější údaje naznačují, že americká centrální banka by mohla začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu, upozornila agentura Bloomberg.

6. Česká inflace v prosinci stoupla na 6,6 %, za celý rok 2021 byla 3,8 %

Tuzemská meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 % z listopadových 6 %. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace v celém loňském roce byla 3,8 %, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008. Analytici podobný vývoj předpokládali. Výsledek prosincové inflace je podle očekávání zkreslen odpuštěním DPH u energií.

7. Průmysl v Evropské unii se v listopadu vrátil k růstu, výroba se zvýšila o 2,5 %

Průmyslová výroba v Evropské unii se v listopadu podle sezónně přepočtených údajů zvýšila o 2,5 %, růst v eurozóně pak dosáhl 2,3 %. Ve svém odhadu to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V říjnu výroba v unii o 0,8 % klesla, v eurozóně pokles dosáhl 1,3 %.

8. Polský PKN Orlen bude brát ropu od Saudi Aramco, expanduje na Slovensko

Polská petrochemická skupina PKN Orlen podepsala smlouvu o dodávkách ropy od saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco. Ta koupí podíl v rafinerské součásti polské společnosti Lotos. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil šéf PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen zároveň koupí 144 čerpacích stanic, které v Maďarsku provozuje skupina MOL, a 41 čerpacích stanic na Slovensku. Zaplatí za ně zhruba 229 milionů eur.

9. Odbyt automobilů značky Volkswagen loni kvůli nedostatku čipů klesl o osm procent

Celosvětový odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v loňském roce snížil zhruba o osm procent na 4,9 milionu vozů. Na poklesu se velkou měrou podílel nedostatek čipů. Firma upozornila že odbyt elektromobilů se ale loni vyšplhal na nový rekord.

10. Foxconn obnovuje provoz v indické továrně na iPhony, který přerušily protesty

Tchajwanská společnost Foxconn ve středu začala obnovovat provoz ve své indické továrně na výrobu telefonů iPhone americké firmy Apple, který minulý měsíc přerušila kvůli protestům zaměstnanců v reakci na otravu jídlem. Agentuře Reuters to sdělil představitel firmy, který si nepřál být jmenován. Upozornil, že bude trvat déle než dva měsíce, než bude závod vyrábět na plný výkon.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bankomat v Dobrušce omylem vydal 144 tisíc korun, nesprávně udělal vkladovou transakci

Bankomat v Dobrušce na Rychnovsku, který v pátek nekontrolovaně vydal 144 000 korun, nesprávně udělal vkladovou transakci. Na Twitteru to ve středu uvedla Komerční banka. Vydané peníze nalezl pětapadesátiletý kolemjdoucí, který následně zavolal policii.

"V případě samotné vkladové transakce bohužel nedošlo k jejímu správnému ukončení a bankomat hotovost vrátil do vkladové přihrádky. Situaci intenzivně analyzujeme," uvedla banka.

Reagovala tím na tweet redaktora České televize Vlastimila Weinera, že šlo o bankomat Komerční banky v budově radnice a nálezcem peněz byl místostarosta Miroslav Sixta. "Děkujeme místostarostovi Dobrušky za pohotovou reakci, díky které nedošlo ke ztrátě peněz a klient je již má na svém účtu," vzkázala banka nálezci.

"Nálezce zrovna procházel kolem, když zaslechl podivné zvuky a uviděl otevřenou přihrádku, která nekontrolovatelně vydávala bankovky," uvedla v úterý mluvčí policie. Bankovky byly v nominálních hodnotách 2 000, 1 000, 500 a 200 korun. Případ policie zadokumentovala a peníze předala bance. Důvod výdeje peněz z bankomatu policie nevyšetřuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
22. 5. 2022 23:00
V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
20. 5. 2022 10:17
Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat