Co musíte ráno vědět (14. května)

Image
Kyberbezpečnost, kybernetická bezpečnost - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak moc rozhoupala ve čtvrtek burzy vlna strachu ze sílící inflace, kolik peněz zaplatila Alibaba za upřímnost svého šéfa a na kolik si přišli hackeři za utažení kohoutů s americkým benzinem? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po třech poklesech za sebou posílily

Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily po předchozích třech poklesech za sebou. Náladu na trhu podpořily příznivé údaje o vývoji na trhu práce ve Spojených státech. Investoři nakupovali akcie podniků, které by podle jejich názoru měly nejvíce těžit z oživení ekonomiky. Index Dow si připsal 1,29 % a uzavřel na 34 021,45 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,22 % na 4 112,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,72 % na 13 124,99 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,17 % na 23,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,659 %.

Gratulace panu Powellovi k dofouknutí největší akciové bubliny v historii aneb Proč bychom se (ne)měli divit, když americké indexy klesají

2. Evropské burzy ve čtvrtek odmítly další výprodej a zavíraly kolem nuly

Čtvrtek na evropských akciových trzích začal výprodejem navazujícím na stejné dění v Asii a Spojených státech, nicméně v průběhu dne se indexy stihly vrátit k nule, německý s francouzským dokonce zavřely v zelených číslech. Sektor těžařských společností odepsal tři procenta, služby naopak necelé procento získaly. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 ztratil 0,14 % na 437,32 bodu, německý DAX zpevnil o 0,33 % na 15 199,68 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,59 % na 6 963,33 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,14 % na 6 288,33 bodu.

Kapitalismus (p)o covidu: Cestou k prosperitě může být i zdánlivá nedokonalost byznysu. Nastartované změny je potřeba vnímat jako epochální příležitost

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně ztratila, Avast bez dividendy zlevnil o více než dvě procenta

Akcie softwarové společnosti Avast se ve čtvrtek poprvé obchodovaly bez nároku na finální dividendu, což vedlo k poklesu jejich ceny o 2,22 % na 132,30 Kč a rozhodující měrou přispělo k poklesu indexu PX o 0,44 % na 1 105,41 bodu.

5 nejčastějších chyb v nakládání s penězi

4. Očekávané události

V pátek dojde na francouzskou nezaměstnanost, španělskou inflaci a indickou obchodní bilanci. Z Ameriky dorazí ostře sledované údaje z maloobchodu a průmyslu a také index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský internetový prodejce Alibaba se kvůli pokutě propadl do ztráty

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding se ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku propadl do ztráty 5,48 miliardy jüanů (18 miliard Kč) ve srovnání se ziskem 3,16 miliardy jüanů ve stejném období předchozího roku. Důvodem byla pokuta od čínských úřadů. Tržby naopak o 64 % vzrostly, zejména díky tomu, že více lidí nakupovalo kvůli koronavirové pandemii na internetu, oznámila ve čtvrtek firma. Finanční rok 2021 skončil v březnu.

6. Elon Musk oznámil, že Tesla pozastavuje možnost plateb bitcoiny

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk ve středu na Twitteru uvedl, že Tesla pozastavila nákupy svých vozidel za bitcoiny kvůli obavám z rychle rostoucího využívání fosilních paliv k těžbě této kryptoměny. Cena bitcoinu po tomto oznámení prudce klesla.

7. Úspory českých lidí a firem od začátku pandemie stouply o půl bilionu korun

Úspory firem, živnostníků a domácností v Česku přesáhly na konci prvního čtvrtletí 4,3 bilionu korun. Od konce února 2020, tedy od začátku pandemie tak objem úspor v ekonomice vzrostl o 499 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

8. Indická centrální banka odrazuje úvěrové instituce od obchodů s kryptoměnami

Indická centrální banka neoficiálně vyzvala finanční instituce a další poskytovatele úvěrů, aby přerušili vazby s kryptoměnovými burzami a obchodníky. S odkazem na své zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Centrální banka tak činí v době, kdy ceny těchto spekulativních aktiv zažívají nebývalý vzestup, a navzdory tomu, že podobnou snahu již centrální bance znemožnil indický nejvyšší soud.

9. Řadu rozvíjejících se zemí ohrožuje riziko další ztracené turistické sezóny

Nová ohniska nemoci covid-19 a cestovní omezení odrazují turisty od návratu na thajské pláže či turecké bazary a zastavují oživení v cestovním ruchu. Ten je přitom důležitým zdrojem deviz a velkým zaměstnavatelem pro řadu rozvíjejících se zemí. Rozsah oživení v letošním roce ale stále není jasný. Loňský rok by pro cestovní ruch zatím nejhorším rokem a hodnota sektoru se kvůli pandemii podle údajů Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC) snížila o 4,5 bilionu USD.

10. Colonial Pipeline začala v USA obnovovat provoz své sítě potrubí

Americká společnost Colonial Pipeline začala obnovovat provoz sítě produktovodů, který minulý týden zastavil útok hackerů. Návrat k normálu ale potrvá několik dní, uvedla ve středu firma. Ta je největším podnikem svého druhu ve Spojených státech, denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů a využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8 850 kilometrů. Podle analytiků může trvat až dva týdny, než se dodávky vrátí na původní úroveň.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

Podle zdrojů firma výkupné zaplatila ve formě nesledovatelné kryptoměny již v pátek, a to několik hodin po útoku. Na oplátku od hackerů obdržela dešifrovací nástroj k obnovení zablokované počítačové sítě. Nástroj byl ale tak pomalý, že firma ve snaze o obnovení sítě dále používala vlastní záložní systémy, píše Bloomberg. Zástupci firmy se k těmto informacím odmítli vyjádřit.

Hackeři, kteří na firmu zaútočili, jsou podle FBI spojení se skupinou DarkSide specializovanou na kybernetické vyděračství. Předpokládá se, že tato skupina má základnu v Rusku či východní Evropě. FBI od placení výkupného hackerům odrazuje a upozorňuje, že neexistuje záruka, že hackeři splní své sliby a odblokují napadený systém.

Společnost Colonial Pipeline již částečně obnovila provoz své potrubní sítě. Upozornila však, že návrat k normálu potrvá ještě několik dnů. Colonial Pipeline je největším provozovatelem sítě potrubí pro přepravu ropných produktů v USA a hlavním dodavatelem pohonných hmot pro jihovýchod USA.

Zastavení provozu způsobilo v tomto regionu nedostatek pohonných hmot, u čerpacích stanic se před letní sezónou tvořily dlouhé fronty. Průměrná cena benzinu vystoupila na maximum od října 2014.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat