Co musíte ráno vědět (14. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a za oceánem, jaký osud čeká platební aplikaci Alipay a jak se daří projektu mozzarelly vypěstované v laboratoři? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely v pondělí smíšeně kvůli mírné ztrátě na Nasdaqu

Americké akcie po slabém týdnu v pondělí převážně posílily, a přerušily tak sérii ztrátových obchodních seancí. Investoři vyhlížejí možné zvýšení daní pro firmy a statistiky z americké ekonomiky. Nasdaq Composite jako jediný z hlavních indexů oslabil. Nejvýrazněji zpevnily akcie těch firem, kterým se zpravidla daří během hospodářské konjunktury. Index Dow přidal 0,76 % na 34 869,63 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,23 % na 4 468,73 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,07 % na 15 105,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,54 % na 19,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,326 %. Ceny ropy se zvedly o procento a mírně posílily také zlato a stříbro. Na červené nule uzavíraly den bitcoin i ether.

Most - ilustrační foto
13. 9. 2021 6:29
9 akcií, na které podle Bank of America vsadit v době, kdy Amerika šlape na plyn budování infrastruktury

Administrativa Joea Bidena chce obnovit stávající a také dobudovat potřebnou novou infrastrukturu v celých Spojených...

2. Evropské akcie týden zahájily růstem, dařilo se odvětví ropy a plynu

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Růst panevropského indexu STOXX Europe 600 táhl sektor ropy a zemního plynu, který přidal 2,8 %. STOXX Europe 600 přidal 0,29 % na 467,69 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,56 % na 7 068,43 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,59 % na 15 701,42 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,20 % na 6 676,93 bodu.

Koruna - ilustrační foto
11. 9. 2021 14:19
Koruna: Bez zpřísňování měnové politiky ČNB posilování české měny dlouhodobě nevydrží

Náš výhled pro kurz koruny vůči euru zůstává v podstatě beze změny, čekáme úroveň okolo 25,4 EUR/CZK v krátkodobém i...

3. Pražská burza otevřela týden růstem, index PX nahoru táhly hlavně banky

Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 0,34 % na 1 288,89 bodu. Nejlepší výkon předvedly akcie Erste Group Bank. Oproti pátečnímu závěru zpevnily o 1,6 % na 889 korun. Podle Patrika Štefka z WOOD & Company stojí za růstem Erste dobrý výkon titulu na vídeňské burze.

Video thumbnailplay-btn
13. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Měnová politika a svět investic

Centrální bankéři nedrží prst jen na tepu růstu světové ekonomiky, ale stále více svými kroky ovlivňují také svět...

4. Očekávané události

V úterý zaujmou v Asii ceny v zahraničním obchodě Jižní Koreje, úvěry v Číně, ceny domů v Austrálii a hlavně japonský průmysl. V Evropě budou nejsledovanější britská nezaměstnanost a španělská inflace. Odpoledne pak ze Spojených států dorazí také pozorně vyhlížená inflační statistika. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
10. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. FT: Čína plánuje rozdělit platební aplikaci Alipay

Peking chce rozdělit populární platební aplikaci Alipay, kterou vlastní společnost Ant Group čínského podnikatele Jacka Ma. Rozdělením má vzniknout samostatná aplikace zaměřená na vysoce ziskové úvěry. S odvoláním na informované zdroje to v neděli napsal server ekonomického listu Financial Times (FT).

6. Komerční banka a MONETA Money Bank získaly souhlas ČNB s výplatou dividendy

MONETA Money Bank a Komerční banka získaly souhlas České národní banky s návrhem na rozdělení čistého zisku za roky 2019 a 2020 akcionářům. V případě Monety jde o 1,533 miliardy korun, tedy tři koruny na akcii. U Komerční banky jde o 4,535 miliardy korun, tedy 23,86 Kč na akcii. Dividendy banky určily v souladu s omezeními, která ČNB stanovila letos v březnu. Maximální výše dividend byla podle tohoto rámce stanovena na základě čtyř ukazatelů.

7. Český Eurowag chce na burze v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur

Česká společnost Eurowag chce v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur. Firma tak v pondělní zprávě určené Londýnské akciové burze (LSE) potvrdila dřívější spekulace médií. Plán předpokládá, že část akcií v primární veřejné nabídce (IPO) firma nově emituje, zbytek nabízených akcií bude z vlastnictví některých současných akcionářů.

8. Epic Games se odvolá proti rozhodnutí soudu v jeho sporu s Applem

Americká společnost Epic Games, tvůrce hry Fortnite, se odvolá proti pátečnímu rozhodnutí soudu v jejím sporu s firmou Apple. Soud vyhověl stížnosti Epic Games pouze částečně a v mnoha bodech vyznělo rozhodnutí ve prospěch společnosti Apple. Firma Epic Games v nedělním prohlášení oznámila, že bude pokračovat v právním boji.

9. Fond Pro arte, který investuje do umění, vstupuje na pražskou burzu

Fond kvalifikovaných investorů Pro arte, který se zabývá investicemi do umění, vstupuje v pondělí na regulovaný trh pražské burzy. Celkem je na regulovaném trhu pražské burzy 33 fondů.

10. Řidiči alternativní taxislužby Uber jsou podle nizozemského soudu zaměstnanci

Řidiči alternativní taxislužby Uber jsou zaměstnanci, nikoli nezávislí smluvní dodavatelé. Mají tak nárok na větší zaměstnanecká práva, rozhodl v pondělí nizozemský soud. Zároveň nařídil Uberu zaplatit pokutu 50 000 eur za neplnění podmínek kolektivní smlouvy pro řidiče taxislužeb. Jeho verdikt je dalším vítězstvím odborů v boji za práva zaměstnanců ve sdílené ekonomice.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Výrobce mozzarelly vypěstované v laboratoři získal peníze na globální expanzi

Začínající společnost vyrábějící sýry mozzarella a ricotta bez krav získala rekordní finanční částku od investorů, kteří chtějí využít růstu trhu s ekologickými alternativami mléčných výrobků. Společnost Forno obdržela 50 milionů USD, což je v Evropě rekordní částka pro potravinářský technologický podnik.

Firma peníze využije k rozšíření sortimentu o vyzrálé a zrající sýry, jako jsou čedar a švýcarský tvrdý sýr gruyère. Rozšíří si rovněž technologii přesné fermentace.

"Mluvíme o produktu, který musí jít na masový trh nebo se musí vyrábět ve velkém objemu, takže nyní pracujeme na rozšíření," uvedl spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Raffael Wohlgensinger. "Chceme rozšířit naše zaměření a skutečně ujistit, že jsme schopni pokrýt téměř všechny typy sýrů, které si dokážete představit."

Investoři vkládají peníze do nové generace začínajících firem, které se snaží napodobit požitek z konzumace sýra bez toho, aby chov hospodářských zvířat měl dopad na globální oteplování. V posledních týdnech si peníze zajistila například americká společnost Miyoko's Creamery nebo švédská Stockeld Dreamery. Větší firmy, jako je třeba Oatly, pak vidí tuto oblast jako novou příležitost k rozšíření produktů.

Společnost Forno byla dříve známá jako Legendairy Foods. Jejím cílem je okopírovat u svých produktů stejnou chuť a strukturu, jakou mají skutečné sýry. Její technologie přesné fermentace využívá mikroby, které vytvářejí proteiny. Ty jsou pak základem sýrů.

"Naše produkty obsahují skutečné mléčné bílkoviny, nezískáváme je však od krav," uvedla spoluzakladatelka a vědecká ředitelka firmy Britta Winterbergová. "Získáváme je od našich mikroorganismů."

Společnost se zaměřuje na trhy, kde může nejdříve získat schválení od regulačních úřadů. Patří mezi ně Singapur, následovat má Izrael, Blízký východ a nakonec Evropa. Protože výrobky nebudou obsahovat laktózu, budou atraktivní zvláště pro asijský trh, kde se častější objevuje nesnášenlivost na laktózu, dodal Wohlgensinger.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat