Co musíte ráno vědět (15. července)

Image
Twitter
Obrázek: Thinkstock

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a na Wall Street, jak moc věří Apple novým iPhonům a jaké výročí si připomíná Twitter? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, technologické tituly ale kvůli obavám z inflace klesly

Americké akcie ve středu mírně zpevnily, kvůli obavám z růstu inflace se ale nedařilo technologickým titulům. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v pololetním vystoupení v Kongresu uvedl, že Fed bude měnovou politikou výrazně podporovat americké hospodářství tak dlouho, dokud se ekonomika zcela nezotaví. Index Dow zpevnil o 0,13 % na 34 933,23 bodu a širší S&P 500 přidal 0,12 % na 4 374,30 bodu (rekord posunul na 4 393,68 bodu), zatímco technologický index Nasdaq Composite odepsal 0,22 % na 14 644,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,61 % na 16,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest a půl bazického bodu na 1,349 %.

Ayr Wellness - ilustrační foto
14. 7. 2021 16:57
Uznávaný analytik z Wall Street věří této konopné společnosti. Proč?

Analytik Jonathan DeCourcey ze společnosti Viridian Capital Advisors v rámci konopného sektoru preferuje akcie firmy Ayr...

2. Evropské akcie ve středu uzavřely lehce pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, ztráty hlavních benchmarků ale nebyly výrazné. Z makrodat se investoři zaměřili na britskou inflaci a průmyslovou výrobu v EU a eurozóně. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,09 % na 460,56 bodu, FTSE 100 se snížil o 0,47 % na 7 091,19 bodu, německý DAX oslabil o 0,66 bodu na 15 788,98 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,09 bodu na 6 558,38 bodu.

Euro - ilustrační foto
14. 7. 2021 12:39
Evropa jako nové centrum digitálních aktiv?

V posledním roce podnikla Evropa významné kroky k tomu, aby se zapojila do digitální transformace aktiv a platebních...

3. Pražská burza ve středu po úterním poklesu stoupla o 0,39 %, dařilo se bankám

Pražská burza ve středu stoupla, index PX vzrostl o 0,39 % na 1 159,05 bodu, zatímco v úterý přišel o 0,42 %. Ve středu se dařilo akciím bank v čele s Monetou, která si připsala přes 1,5 % a byla nejobchodovanějším titulem s transakcemi za téměř 145 milionů korun. Z 13 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX jich osm uzavřelo obchodování v plusu.

Video thumbnailplay-btn
13. 7. 2021 16:42
Vyšší inflace je dočasná. Toto je shrnutí hlavních faktorů v podání ekonoma Davida Marka

Na jaře 2021 se sešlo několik faktorů, které vedly k prudkému růstu spotřebitelských i výrobních cen. Jde ale o dočasné...

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek odtajní Čína zprávy o HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a Austrálie přidá data z trhu práce. Dopoledne bude patřit britské nezaměstnanosti a německému indexu velkoobchodních cen. Odpoledne se investoři v USA zaměří na index aktivity newyorského Fedu (Empire State index), indexy dovozních a vývozních cen, průmyslovou výrobu, index cen domů NAHB a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
9. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: Apple plánuje zvýšit letos výrobu nových iPhonů o 20 %

Americká společnost Apple požádala své dodavatele, aby letos vyrobili až 90 milionů jejích přístrojů iPhone nové generace, které představí v září. Ve srovnání s loňským rokem to představuje nárůst až o 20 %. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

6. WSJ: Americký NortonLifeLock jedná o převzetí české antivirové firmy Avast

Americká softwarová společnost NortonLifeLock, dříve známá jako Symantec, jedná o převzetí české antivirové firmy Avast. Ve svém portfoliu by tak posílila spotřebitelský software. S odvoláním na informované zdroje to ve středu napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal, který hodnotu transakce odhaduje na více než osm miliard dolarů. Pokud některá ze stran jednání neukončí, dohoda by mohla být uzavřena do konce tohoto měsíce, uvedly zdroje WSJ.

7. Fed je podle Powella stále daleko od úpravy měnové politiky

Americká centrální banka je stále daleko od stavu, kdy by potřebovala upravit svou měnovou politiku. Ve středu to prohlásil guvernér Fedu Jerome Powell. Situace na trhu práce se zlepšuje, Spojené státy před sebou ovšem podle něj ještě mají dlouhou cestu. V poznámkách připravených pro vystoupení před sněmovní finanční komisí Powell uvedl, že americká ekonomika musí před tím, než Fed upraví svou politiku, projít dalším zlepšením. Ve čtvrtek Powell vystoupí ještě na půdě Senátu.

8. Citigroup i Bank of America díky uvolnění rezerv prudce zvýšily čtvrtletní zisk

Americké banky Citigroup a Bank of America ve druhém čtvrtletí prudce zvýšily zisk. Ožití ekonomiky jim totiž umožnilo uvolnit rezervy na ztrátové úvěry vytvořené v době vrcholu pandemie, což jim vykompenzovalo slabší výnosy. Čistý zisk Bank of America vzrostl o 173 % na 8,96 miliardy USD, zatímco Citigroup zvýšila zisk téměř šestinásobně na 6,19 miliardy USD.

9. ECB učinila první krok ke spuštění digitálního eura

Evropská centrální banka ve středu učinila první krok ke spuštění digitálního eura. Její plány souvisí s globální snahou uspokojit rostoucí poptávku po elektronických platebních prostředcích, podle agentury Reuters se tak ale chce i vypořádat s boomem kryptoměn. Digitální euro jako elektronický ekvivalent bankovek a mincí bude mít pravděpodobně podobu digitální peněženky, kterou budou moci občané eurozóny držet u ECB, nikoliv u komerčních bank. Rada guvernérů ECB ve středu dala zelenou prošetřovací fázi projektu, která by měla trvat dva roky a po které by mělo následovat tříleté zavádění do praxe.

10. Volkswagen musí podle nizozemského soudu odškodnit majitele aut z dieselgate

Nizozemský okresní soud rozhodl, že majitelé vozů z koncernu Volkswagen se softwarem, který umožňoval podvody při emisních testech, mají nárok na odškodnění. Kupci nových vozů značek Volkswagen, Audi, Seat a Škoda s nainstalovaným softwarem mají dostat 3 000 eur a majitelé ojetých vozů 1 500 eur. Volkswagen se může proti rozhodnutí soudu odvolat. Odškodnění se podle soudu vztahuje na přibližně 150 000 vozů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sociální síť Twitter funguje už 15 let

Americká sociální síť Twitter byla veřejnosti zpřístupněna před 15 lety, 15. července 2006. První pokusná zpráva byla poslána již 21. března 2006. Firma, která umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky dlouhé maximálně 280 znaků známé jako tweety, poté vstoupila 7. listopadu 2013 na newyorskou burzu.

Twitter letos v prvním čtvrtletí denně využívalo 199 milionů lidí. V letošním prvním čtvrtletí firma vydělala 68 milionů dolarů, tržby společnosti se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 28 % na 1,04 miliardy dolarů.

Nápad, že by textové zprávy z mobilních telefonů mohly přes internet vytvořit jednoduchý nástroj pro komunikaci, se zrodil v hlavě amerického programátora Jacka Dorseyho. Pokusnou zprávu Dorsey odeslal v březnu 2006, ale zpočátku byla služba pouze pro zaměstnance firmy. V polovině téhož roku byl nový komunikační kanál nabídnut všem pod názvem Twitter, jenž vychází z anglického slovesa tweet, tedy pípat. U zrodu služby obecně označované jako mikroblog byli i jeho spolupracovníci Biz Stone, Evan Williams a Noah Glass.

Z Twitteru se stal záhy fenomén, který zásadně změnil způsob informování o událostech. Některé zprávy se prostřednictvím Twitteru šíří rychleji než u klasických médií. Například oznámení o smrti nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina si mohli lidé nejdřív přečíst právě na Twitteru, opozičníci v diktátorských režimech ho využívají jako hlavní komunikační kanál. Jedním z nejvášnivějších uživatelů Twitteru byl například bývalý americký prezident Donald Trump. Služba má ale i své odpůrce, nejčastější kritika říká, že velká část tweetů obsahuje banality.

Prostřednictvím služby si mohou uživatelé sdělovat krátké vzkazy v délce do 280 znaků (do roku 2017 to bylo 140 znaků). Twitter dlouhá léta nevykazoval žádný zisk. Poprvé vykázal čistý zisk až ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017. Počet jeho měsíčních uživatelů se pohybuje kolem 330 000.

Letos se sociální síť rozhodla spustit novou funkci, která uživatelům umožní jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) je podle Twitteru novým způsobem, jak se uživatelé mohou vzájemně podporovat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
5. 8. 2021 17:14
Chystá se první SPAC v regionu CEE: Cílíme na moderní sektory, říká Oliver Polyák z WOOD & Company
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat