Co musíte ráno vědět (15. června)

Image
Pes, foxteriér
Obrázek: Profimedia

Jak týden zahájily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dlouho ještě podle expertů mohou trvat problémy v kontejnerové dopravě a čím k sobě lákají zaměstnavatelé v USA méně kvalifikované pracovníky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pondělí uzavřely smíšeně, S&P 500 a Nasdaq po růstu v závěru seance posunuly rekordy

Americké akcie uzavřely smíšeně, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily na rekordech. Investoři čekají na výstup ze zasedání americké centrální banky tento týden, jenž by mohl avizovat změnu výhledu americké měnové politiky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o čtvrt procenta na 34 393,75 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,18 % na 4 255,15 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,74 % na 14 174,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,73 % na 16,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři a půl bazického bodu na 1,497 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o půl procenta, zlato a stříbro naopak pokračovaly v poklesech z konce minulého týdne a zlevnily o půl procenta.

Wall street, NYSE
14. 6. 2021 6:21
Goldman Sachs: S těmito tituly můžete vydělávat na meme hře v době, kdy větší aktivita drobných traderů otevírá obrovské příležitosti. Jen musíte umět včas vyskočit z rozjetého vlaku

Tradingová mánie je zpátky v plné síle, některé akcie předvádějí v horizontu pár dnů pohyby o desítky, ba stovky procent...

2. Evropské akcie v pondělí převážně rostly, investoři jsou před zasedáním Fedu opatrní

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí převážně v plusu. Investoři se nyní nepouštějí do zásadních obchodů, čekají, jakým výsledkem skonči měnověpolitické zasedání americké centrální banky, které bude probíhat v úterý a ve středu. Předpokládá se, že Fed potvrdí nastavení měnové politiky, investoři ovšem netrpělivě vyhlížejí tiskovou konferenci šéfa banky Jeromea Powella. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,18 % na 458,32 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,18 % na 7 146,68 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,24 % na 6 616,35 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,13 % na 15 673,64 bodu.

Evropská unie - ilustrační foto
14. 6. 2021 14:58
Evropa v globálním závodě již desetiletí ztrácí. Co s tím?

V roce 2000 byl podíl Evropy na světovém HDP a tržní kapitalizaci firem zhruba třetinový. V roce 2020 podíl HDP poklesl...

3. Pražská burza na úvod týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu, ČEZ nebo Erste

Index PX pražské burzy v pondělí stoupl o 0,23 % na 1 180,01 bodu. V plusu uzavřely z hlavních emisí Avast, ČEZ, VIG a Erste, přes procento naopak klesly cenné papíry operátora O2 Czech Republic a o necelé procento přišly akcie Kofoly ČeskoSlovensko.

Video thumbnailplay-btn
14. 6. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021

Jak se mohou vyvíjet kapitálové, komoditní a (krypto)měnové trhy v druhé polovině letošního roku? Předpověď burzovního...

4. Očekávané události

V úterý dopoledne se investoři zaměří na britskou nezaměstnanost, německou, francouzskou a italskou inflaci a obchodní bilanci eurozóny. Odpoledne ve Spojených státech přijde řada na maloobchodní tržby, výrobní ceny, průmyslovou výrobu a podnikové zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
11. 6. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Potíže v kontejnerové dopravě možná nezmizí ani do Vánoc, tvrdí experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezóně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje.

6. Růst průmyslové výroby v EU v dubnu zpomalil na 0,5 %, v ČR byl vyšší

Průmyslová výroba v Evropské unii v dubnu podle sezónně přepočtených údajů vzrostla proti předchozímu měsíci o 0,5 % po růstu o 0,8 % v březnu. V odhadu to v pondělí oznámil statistický úřad Eurostat. Naopak v zemích eurozóny se tempo růstu výroby zdvojnásobilo - březnový růst o 0,4 % se v dubnu zvýšil na 0,8 %. V České republice růst výroby zvolnil na 1,8 %, byl však citelně nad průměrem EU.

7. FT: Ukrajina chce přimět Gazprom k odblokování dodávek plynu ze Střední Asie

Ukrajina je připravena podniknout právní kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho přiměla odblokovat dodávky zemního plynu ze Střední Asie. To by jí mohlo zajistit dostatek plynu pro domácí trh a kompenzovat výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom v pondělí list Financial Times (FT).

8. PKN Orlen plánuje síť vodíkových center v Polsku, Česku a na Slovensku

Polská petrochemická skupina PKN Orlen by se mohla stát středoevropským lídrem na trhu vodíkových paliv. Společnost plánuje postavit v Polsku, České republice a na Slovensku síť vodíkových center, která budou využívat vodík z obnovitelných zdrojů. Informovala o tom v pondělí agentura PAP. Projekt se nazývá Hydrogen Eagle a cílem firmy je mít do roku 2030 roční výrobní kapacitu 50 000 tun vodíku.

9. Samsung vstupuje na evropských trh se sítěmi 5G dohodou s Vodafonem

Britská telekomunikační skupina Vodafone si vybrala jihokorejskou společnost Samsung Electronics jako dodavatele zařízení pro sítě páté generace (5G) v Británii. Pro Samsung je to na evropském trhu průlomová dohoda, uvedla agentura Reuters. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.

10. Google umožní malým podnikům rozšířit si účet

Společnost Google umožní malým podnikům rozšířit si účet. Služba Google Workspace Individual nabízí širší možnosti kalendáře, videochaty nebo rozesílání newsletterů. Základní verze stojí necelých osm dolarů za měsíc, Google nadto nabízí dočasnou slevu dva dolary.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hledáme zaměstnance, nabízíme pojištění jejich mazlíčků

Ačkoli ve Spojených státech stále pracuje méně lidí než před koronavirovou krizí, řada firem se potýká s kritickým nedostatkem zaměstnanců. Boj o pracovníky přes peníze není ničím novým, některé firmy se však odhodlaly i k zajímavějším nabídkám. Třeba fastfoodový řetězec Chipotle Mexican Grill láká mimo jiné na pojištění domácích mazlíčků. No neberte to!

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat