Co musíte ráno vědět (15. dubna)

Image
Bernard Madoff
Obrázek: flickr.com

Jak ve středu dopadlo obchodování v Evropě a na Wall Street, kolik loni navzdory pandemii vydělala Kofola ČeskoSlovensko a jaký smutný příběh dospěl ve Spojených státech ke konci? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy se ve středu na směru neshodly

Americké akciové indexy zakončily středeční obchodování smíšeně. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky bank JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Wells Fargo a věnovali pozornost začátku obchodování s akciemi kryptoměnové burzy Coinbase. Index Dow si připsal 0,16 % na 33 730,89 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,41 % na 4 124,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,99 % na 13 857,84 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,04 % na 16,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,634 %.

Jak Fed (ne)úmyslně převzal kontrolu nad trhy

Takto může vypadat reakce Fedu na nejprudší růst cen za 40 let

2. Evropské akcie i ve středu mírně posílily, optimismus tlumí problémy s vakcinací

Na evropských burzách se ve středu dále řešilo rozhodnutí amerických úřadů pozastavit očkování vakcínou Johnson & Johnson i její nedodání na starý kontinent. Evropská komise však zároveň oznámila novou dohodu s Pfizerem a BioNTechem na dalších padesáti milionech dávkách pro druhé čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 připsal 0,19 % na 436,57 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,71 % na 6 939,58 bodu, německý DAX oslabil o 0,17 % na 15 209,15 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,40 % na 6 208,58 bodu.

Reuters: Křetínského nájezd na Sainsbury vypadá jako nákladná záležitost

Chcete zbohatnout? Největší překážkou je vaše vlastní netrpělivost

3. České akcie ve středu pozbyly půl procenta, investoři se zbavovali Komerční banky

Index PX pražské burzy ve středu oslabil o 0,57 % na 1 095,28 bodu. Suverénně nejobchodovanějším, ale také nejztrátovějším titulem byla Komerční banka. Nedařilo se ani cenným papírům Philip Morris ČR, Avastu a ČEZ. V zelených číslech na trhu Prime uzavřely jen O2, Česká zbrojovka a MONETA.

Kvantitativní uvolňování v ČR je dárek pro politiky od politiků aneb novela zákona o ČNB a nová on-line platforma jako další faktory posilující fundament společnosti SAB Finance

Anketa: V čem tkví potenciál oživení české ekonomiky v době po pandemii?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek budou investoři vyhodnocovat australskou nezaměstnanost, dopoledne zveřejní Německo zprávu o inflaci a odpoledne Spojené státy odtajní index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index), maloobchodní tržby, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, průmyslovou výrobu nebo podnikové zásoby a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole loni spadl čistý zisk na 181 milionů Kč, o dividendě se rozhodne po otevření segmentu HoReCa

Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v loňském roce spadl čistý zisk na 181 milionů korun z 285 milionů korun v roce 2019. Výsledky společnosti negativně ovlivnila pandemie covidu-19, která výrazně zasáhla do fungování segmentu HoReCa i do provozu řetězce UGO. Podporou naopak číslům byla akvizice vod Ondrášovka a Korunní. Na základě dosavadního vývoje v tomto roce management firmy potvrdil odhad letošního provozního zisku EBITDA v rozmezí 1,03 a 1,15 miliardy korun, o dividendě ze zisku za loňský rok chce ale společnost rozhodnout až po otevření segmentu HoReCa.

6. Čína letos rozšíří zátěžové testy na více než 4 000 bank

Čína v letošním roce zahrne do zátěžových testů mnohem více domácích bank. Nově se budou týkat až 4 024 bank, zatímco loni se jich testů zúčastnilo jen 1 550. Důvodem jsou obavy z rostoucího zadlužení firem a finanční napětí v některých sektorech. Uvedla to ve středu čínská centrální banka.

7. Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur ročně

Evropská komise si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na finančních trzích půjčovat v červnu. Celkem by do roku 2026 chtěla v rámci společného dluhu získat pro země Evropské unie 800 miliard eur, které by EU měla splatit do roku 2058. Oznámil to ve středu eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn. Komise si podle něj může první finance vypůjčit až poté, co všechny státy ratifikují zvýšení záruk unijního rozpočtu. Podle diplomatů ale nejsou státy zdaleka jednotné v tom, kolik peněz a z jakých nových daní a poplatků budou ochotny na splacení dluhu do společného rozpočtu posílat.

8. Japonská společnost TEPCO nesmí obnovit provoz největší světové jaderné elektrárny

Japonský úřad pro regulaci jaderné energie NRA zabránil společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v obnovení provozu její jediné funkční jaderné elektrárny, a to kvůli problémům s bezpečností. Elektrárna Kašiwazaki-Kariwa je s kapacitou 8 212 megawattů největší jadernou elektrárnou na světě. TEPCO vlastní i jadernou elektrárnu Fukušima, kterou v roce 2011 poškodilo silné zemětřesení a vlna tsunami. TEPCO musí nyní zajistit nápravu a předložit novou dokumentaci ke schválení.

9. Dánsko zcela přestane používat vakcínu firmy AstraZeneca

Dánsko se rozhodlo ukončit používání vakcíny proti nemoci covid-19 firmy AstraZeneca. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedla dánská televize TV2. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin. TV2 ve středu uvedla, že nyní je toto rozhodnutí trvalé. Dánský list Politikken napsal, že země rovněž zatím nebude podávat vakcínu od společnosti Johnson & Johnson.

10. Německé instituty sníží výhled růstu HDP Německa v letošním roce na 3,7 % z 4,7 %

Německé hospodářské instituty sníží výhled růstu hrubého domácího produktu Německa na letošní rok na 3,7 % z dříve uváděných 4,7 %. Na vině je delší uzávěra části ekonomiky, než se původně očekávalo. Zároveň kvůli následně očekávanému růstu spotřeby instituty zvýší odhad růstu na příští rok na 3,9 % z dosud předpokládaných 2,7 %. S odkazem na své zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters. Instituty mají společný odhad vývoje HDP zveřejnit ve čtvrtek.

BONUS

Zemřel Bernard Madoff, tvůrce největšího finančního podvodu v dějinách USA

Zpronevěřených pětašedesát miliard dolarů, odsouzení ke 150 letům vězení, několik sebevražd, infarktů a bezpočet osobních bankrotů. Takový účet zůstal za Bernardem Madoffem, legendárním konstruktérem největšího "letadla" americké finanční historie. 

Podle některých zdrojů Madoff s podváděním na principu Ponziho schématu alias "letadla" začal už v sedmdesátých letech mezi příbuznými a známými z židovské komunity na Manhattanu a Long Islandu, k nimž později přidal velké institucionální hráče a bohaté rodiny z celého světa.

S těmito pasažéry na palubě jím pilotovaný stroj úspěšně prolétl recesí na počátku devadesátých let, finanční krizí z roku 1998 i následky teroristických útoků v roce 2001, aby tvrdě dosedl na zem za hospodářské krize v letech 2007 a 2008.

Madoff byl zatčen 11. prosince 2008 a ve vězení přežil své dva syny, z nichž jeden spáchal sebevraždu dva roky po zatčení otce a druhý podlehl rakovině připisované stresu ze soudního procesu ve 48 letech.

Bernard Madoff zemřel ve vězení ve věku osmdesáti dvou let po dlouhé nemoci. Krátce před svou smrtí v telefonickém rozhovoru pro Washington Post vyjádřil lítost nad svými činy a řekl, že "udělal strašlivou chybu".

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat