Co musíte ráno vědět (16. listopadu)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a ve Spojených státech, co prohlásila Christine Lagardeová o inflaci v eurozóně a jak je Čína ve světě (ne)populární? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí po ztrátách technologických firem oslabily

Akcie ve Spojených státech zahájily pondělní seanci růstem, později však zisky smazaly a skončily s mírnou ztrátou, protože technologické akcie změnily směr kvůli obavám z rostoucích výnosů státních dluhopisů. Nové možné objednávky na letadla však vytáhly vzhůru výrobce letecké techniky Boeing. Index Dow oslabil o 0,04 % na 36 087,45 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,05 bodu na 4 682,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,04 % na 15 853,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,23 % na 16,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,620 %.

Rodeo, v sedle býka - ilustrační foto
15. 11. 2021 6:48
Americké akcie: Býčí trend jako cesta (zatím) nejmenšího odporu

Akciovým trhem lze letět na hřbetu býka opravdu dlouho. Nakonec i stačí se na jeho zádech tak nějak držet a nechat ho...

2. Evropské akcie týden zahájily růstem, Philips se ale propadl o desetinu

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Výrazně zpevnily cenné papíry českého vývojáře antivirového softwaru Avast, s nimiž se obchoduje vedle parketu v Rybné také na burze v Londýně. Titul přidal na LSE více než sedm procent v reakci na ranní zprávy, že americké antimonopolní autority nemají připomínky k plánované fúzi společnosti s americkou firmou NortonLifeLock. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,35 % na 488,43 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,05 % na 7 351,86 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,34 % na 16 148,64 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,53 % na 7 128,63 bodu.

Bitcoin - ilustrační foto
15. 11. 2021 17:14
Je (už) bitcoin příliš velký na to, aby padl?

I po více než deseti letech existence bitcoinu znějí hlasy, že jde o domeček z karet, který se zanedlouho zřítí. To je...

3. Pražská burza v pondělí posílila, Avast přidal téměř 6 %

Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 1,33 % na 1 379,79 bodu. Podařilo se mu tak částečně umazat ztráty z druhé poloviny minulého týdne. Rostl především díky akciím Avastu, dařilo se ale i skupině ČEZ.

Video thumbnailplay-btn
15. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Jak (ne)investovat na historických maximech

Akcie na historických maximech, ceny nemovitostí také a řada kryptoměn a komodit jakbysmet. Jak investovat v prostředí...

4. Očekávané události

V úterý zaujmou britská nezaměstnanost, francouzská a italská inflace a také výrobní ceny v Česku nebo Kanadě. Eurozóna přidá informace o vývoji HDP a zaměstnanosti a z Ameriky dorazí statistiky z maloobchodu a průmyslu, index cen domů a také podnikové zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
12. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lagardeová (ECB): Vyšší inflace v eurozóně se kvůli narušené logistice udrží déle

Růst eurozóny i nadále zpomalují narušené dodavatelské řetězce a vysoké ceny energií. Vyšší inflace se tak udrží déle, než se předpokládalo. Před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to řekla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Odmítla ale výzvy, aby na to její instituce zareagovala zpřísněním měnové politiky.

6. Shell změní podnikovou strukturu, zkrátí název a daně bude platit v Británii

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell kvůli tlaku části akcionářů zjednoduší podnikovou strukturu a svůj daňový domicil přenese z Nizozemska do Británie. Firma v pondělí oznámila, že ukončí také duální akciovou strukturu a bude mít pouze jednu třídu akcií. Z názvu pak zmizí slova Royal Dutch a skupina ponese jen stručný název Shell. Přesun hlavního sídla do Británie se nelíbí nizozemské vládě, která uvedla, že plány skupiny ji nepříjemně překvapily.

7. Delta Air Lines: Snaha zpomalit globální oteplování znamená, že budou dražší letenky

Snaha zpomalit globální oteplování znamená, že budou dražší letenky. V rozhovoru s BBC to řekl šéf americké letecké společnosti Delta Air Lines Ed Bastian. Firma uvádí, že po investicích za 30 milionů dolarů ročně je od loňského března takzvaně uhlíkově neutrální, což znamená, že je schopna odbourat či neutralizovat stejné množství škodlivých emisí, jaké do ovzduší vypouští.

8. RWE plánuje rozsáhlé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Německý energetický gigant RWE hodlá do roku 2030 investovat 50 miliard eur do zvýšení svých kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Firma uvedla, že investiční plán, který je největší v její historii, chce financovat pomocí příjmů ze svých provozních aktivit.

9. American Tower koupí za 7,51 miliardy USD provozovatele datových center CoreSite

Realitní investiční fond American Tower se dohodl na koupi amerického provozovatele datových center CoreSite Realty za 7,51 miliardy USD. Vstupuje tak do odvětví, které za pandemie nemoci covid-19 zažilo prudký růst poptávky.

10. Šéf Volkswagenu doufá, že nejhorší část krize kolem čipů už skončila

Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess doufá, že nejhorší část krize kolem čipů už skončila. Nadále však počítá s tím, že nedostatek čipů bude mít na výrobu koncernu negativní vliv také v příštím roce. Diess to v pondělí řekl v Berlíně na hospodářském kongresu pořádaném listem Süddeutsche Zeitung.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Neoblíbenost Číny je v mnoha zemích rekordní

Čínu může člověk buď milovat, nebo nenávidět. Zástupců té první skupiny je přitom ve světě jako šafránu. Extrémně nepopulární je říše středu mezi Japonci, Švédy, Australany nebo Jihokorejci, ukazují nejnovější data Pew Research Center.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat